Kinezi od korice pomorandže i mandarine prave čaj protiv nadutosti i drugih probavnih tegoba, ali i za bolju cirkulaciju. Osim toga, ovaj mirišljavi i moćni čaj, koriste za lakše iskašljavanje sluzi kod prehlade i gripa.
Kora tih mirisnih citrusa obiluje prirodnim nutrijentima koji pomažu u jačanju imuniteta i borbi protiv slobodnih radikala. Sve što treba je da ostavite korice pomorandže ili mandarine da se osuše na sobnoj temperaturi. Nakon što se osuše stavite ih u teglu. Prilikom pripreme čaja osušenu koricu usitnite. Računajte da je za šolju vode dovoljna kašika usitnjene sušene korice, piše Pun kufer.
Ako nemate vremena da čekate da se korica osuši, poslužiće i sveža – u tom slučaju ide dvostruko veća količina na šoljicu vode.
Ostavite ih sat vremena u vrućoj vodi i poslužite. Čaj možete čuvati u frižideru dva dana te piti hladnog ili zagrejati na sobnu temperaturu. Čaj od korica mandarine ili narandže odličan je i kao dodatak za pripremu egzotičnih supa, ovsenih pahuljica ili smutija.
Da se podsetimo…
Pomorandže
Pored toga što su vrlo ukusne, pomorandže jačaju naš organizam čineći ga otpornim na viruse i infekcije. Takođe, one smanjuju i nivo holesterola u krvi, normalizuju srčanu aktivnost, štite od kancera usne šupljine, jednjaka i creva, pomažu pri varenju i ubrzavaju ga, održavaju imunološki sistem na visokom nivou, aktiviraju žlezde sa unutrašnjim lučenjem i jačaju krvne sudove.
Mandarine
Mandarina je poput drugog citrusnog voća odličan izvor vitamina C, koji je važan za imunitet i borbu protiv sezonskih bolesti, čije simptome ublažava i ubrzava oporavak. U sto grama narandžastog voća, koje je ime dobilo prema boji uniforme kineskih javnih službenika, nalazi se oko 30 miligrama ovog nutrijenta, što zadovoljava trećinu dnevnih potreba za vitaminom C.
Kineska legenda o čaju
Legenda kaže da je još u 3. milenijumu pre nove ere čaj otkrio Shennong – junak kineske mitologije, kog nazivaju ocem poljoprivrede i kineske medicine. Naime, on je u želji da isproba sve biljke na planeti, naišao na jednu otrovnu, koja ga je zamalo koštala života. Dok je ležao na samrti, lišće sa obližnje grančice čaja slučajno je palo u njegov kotao sa ključalom vodom. Potegao je tu vodu da olakša svoje muke i iznenada se oporavio od bolesti. Vrativši se u svoje selo, svima je ispričao šta mu se dogodilo, i od tada počinje konzumiranje čaja, koji se prvobitno koristio kao lek protiv trovanja.
Izvor: Zdravaiprava