Prema ovoj studiji, ako svakog dana jedete lešnike, smanjićete rizik od srčanih oboljenja za 20 odsto. Isto tako, uticaćete i na smanjenje mogućnosti oboljenja od raka za 11 odsto u poređenju sa onima koji uopšte ne konzumiraju ovo koštunjavo voće.
Čuva nervni sistem
Poznato je da je jezgro lešnika bogato proteinima i vitaminima iz B grupe, posebno vitaminima B6 i B1. Oni su važni za mišićnu masu, energiju, jačanje koncentracije i celokupnog nervnog sistema.
U plodu leske ima i vitamina A koji povoljno deluje na kožu, kosu, jačanje zuba i pospešivanje rada imunog sistema. Vitamin E održava vitalnost kože i povoljno utiče na krvne sudove, pa samim tim čuva i srce. Oko 100 grama lešnika može da zadovolji 86 odsto preporučenog dnevnog unosa vitamina E.
Ako se redovno jede, lešnik snižava pritisak
Ako se lešnik redovno konzumira, može da snizi pritisak, a dobar je i kao antioksidans. Lešnik je u energetskom smislu izuzetno vredna namirnica, pa se preporučuje sportistima i mladima. Starijim osoba koristan je kao preventiva od srčanog udara i za održavanje vitalnosti.
U kineskoj medicini plod ovog voća koristi se za lečenje impotencije. U našoj narodnoj medicini, čaj od ljuske ili neoljuštenog lešnika koristi se u lečenju urinarnih bakterijskih infekcija, stomačnih problema i hemoroida.
Lešnik je bogat nezasićenim mastima koje su korisne za kardiovaskularni sistem. Velika koncentracija oleinske kiseline u ovim mastima snižava loš holesterol.
Ako želite da dobijete najviše dobrobiti od lešnika, potopite ih preko noći da biste aktivirali enzime, a zatim ih pojedite sirove, bez termičke obrade.
Ulje lešnika odlično za negu kože
Ako imate masnu i problematičnu kožu, ulje lešnika vam može pomoći. Ovo ulje vrlo brzo upija u kožu i ne ostavlja mastan trag. Zbog toga je odlično rešenje za negu masne i mešovite kože. Pomaže i kod proširenih vena, akni, ispucalih kapilara, strija, ožiljaka i celulita.
Izvor: Zdravaiprava