Limeta, koji često zovu i citrusni dragulj, sadrži kalcijum i folnu kiselinu – dve hranljive materije izuzetno važne za dame u post-menopauzi, ali i žene koje su još uvek u regenerativnom periodu. Jedna sveža limeta sadrži 22 mg kalcijuma i više od pet mikrograma folne kiseline. Nije loše za jednu tako malenu voćku, pa bi bilo dobro da je se setite što češće.
TOPLJENJE KILOGRAMA
Ako u ishranu uvrstite citruse jer su bogati C vitaminom koji smanjuje apsorpciju masti lakše ćete mršaviti.
Vitamin C, poznat i kao askorbinska kiselina, je izrazit antioksidans koji učestvuje u procesima važnim za normalno funkcionisanje organizma. Istraživanja su pokazala i da flavonoid hesperidin otkriven u limeti može da snizi holesterol i trigliceride.
POMAŽE U BORBI PROTIV STARENJA
Korica ove zelene voćke sadrži sastojak koji koči proizvodnju melanina. Ovaj pigment koji daje boju koži se može, s godinama i izlaganjem UV zracima, nagomilati i deponovati kao tamna mesta na vašoj koži. Kako biste izbegli hiperpigmentaciju, na kožu nanesite masku s komadićima kore limete.
Takođe, limeta sadrži vitamin C i amino kiseline poput prolina i lizina, koji imaju veliku ulogu u proizvodnji kolagena. Uz ovo voće koža izgleda mlađe.
SMANJUJE RIZIK OD INFARKTA
Novije studije pokazale su da žene koje jedu velike količine citrusa imaju 19 odsto manji rizik od srčanog udara izazvanog ugruškom krvi, nego one koje ne jedu ove namirnice.
LIMETA IMA ANTIKANCEROGENA SVOJSTVA
Lekovita jedinjenja u limeti sprečavaju rak debelog creva, želuca i krvi. Iako tačan mehanizam nije poznat, naučnici su primetili da antioksidansi iz limete uništavaju ćelije karcinoma. Limunada od limete se zadržava duže u krvotoku jer sadrži više slobodnih radikala od zelenog čaja ili tamne čokolade.
Izvor: Zdravaiprava