Svi su čuli za minimalizam i čuvenu maksimu “manje je više”. Međutim, da li ste se već sreli za maksimalizmom u enterijeru? Raskošan stil, bujne boje i tako malo prilika da nešto uradite pogrešno – ovako se najkraće može opisati maksimalizam.
Trendovi u dizajnu enterijera dugi niz godina bili su u skladu sa minimalističkim stilom. Kako se pojavio Hygge koncept i ideja o udobnom načinu života, maksimalizam je ušao na velika vrata u prostor. Dekorisati stan tako da nam bude komforno značilo je upravo to – ispuniti dom stvarima koje volimo.
Ako pregledate oglase za stan i želite da kupite nekretninu ili pak razmišljate o renoviranju svoje kuće, možda treba da se okrenete maksimalističkom dizajnu. Dok neki smatraju da je ovaj stil neuredan i nasumičan, činjenica je da željeni izgled ne možete postići jednostavnim ispunjavanjem dekorativnim predmetima.
Možete se apsolutno posvetiti maksimalizmu ili da pozajmite samo one karatkeristike koje vam se dopadaju i tako transformišete svoj prostor. Pročitajte na koje sve načine možete učiniti svoj dom maksimalističkim.
Maksimalizam – osnove za početnike
Eksplozija boja, umetničkih dela i knjiga – samo težite udobnosti i dodajte detalje koji vam se sviđaju. Imajte na umu da cilj nije savršenstvo, već personalizovan i unikatan enterijer.
Može se reći da ne postoji pogrešan način da stvorite maksimalistički stil u svom domu. Jednostavno ćete svom domu dodati više onoga što volite. Ne postoje “pravila” za maksimalističko ukrašavanje, potrebna je samo želja da stvorite istinski jedinstven prostor.
Ako vam je potrebna inspiracija da biste započeli, evo devet lakih saveta koji vam mogu pomoći.
Igrajte se bojama
Osnova maksimalističkog dizajna je boja – mnogo nijansi. Možete početi sa osnovnom paletom boja i odatle dalje graditi ceo stil. Kada tražite maksimalističku inspiraciju, odmah ćete primetiti da su tamne boje poput crne i tamnoplave popularne boje zidova. Nije nimalo slučajno što u maksimalizmu tamni zidovi dominantan trend. Ovakva baza pruža priliku da sobu ispunite smelim i svetlim detaljima i šarama.
Zapravo, na ovaj način, raznobojnim šarama i teksturama dovodi se ravnoteža u prostor.
Zid galerija – umetnost na jednom posebnom mestu
Verovatno najistaknutija karakteristika maksimalizma jeste zid galerija. Izaberite jedan zid u prostoriji (ili stanu) i prekrijte svaki njegov centimetar umetničkim delima. Tajna stvaranja maksimalističkog galerijskog zida je u sledećem: zaboravite sve što znate o pravilnom uklapanju i kombinovanju ramova, boja i umetničkih dela.
Cilj ukrašavanja je da jednostavno ispunite zid umetnošću kojom volite. Jedina smernica koju ćete morati da sledite je da vodite računa o pravilnom rasporedu umetničkih dela. Sve dok je razmak između svih ramova ujednačen – svejedno je da li su ramovi veliki ili mali. Koristite okvire u raznim veličinama, stilovima i bojama. Što različitije to bolje!
Dekor – samo ono što volite
Suština maksimalizma ogleda se upravo u komforu koju gradimo i enterijeru koji je ispunjen stvarima koje volimo. Dakle, koristite omiljene boje, tkanine koje vam se sviđaju, materijale koji vam prijaju – možda su to za vas zeleni tonovi, mekani pliš i drvo. Za nekog drugog to će biti zagasite narandžaste nijanse, eko koža i staklo. Da celokupan dizajn ne bi izgledao previše nasumično odabran, pronađite nekoliko dominantnih boja i šema koje koje ćete ponavljati.
Poenta je da ne postoji univerzalan “recept” za dekorisanje u maksimalističkom stilu. Postarajte se samo da nađete mesto za omiljene detalje.
Ne postoji previše knjiga u maksimalističkom enterijeru
Ako volite knjige, volećete maksimalizam. Maksimalistički stil je sjajan izbor za sve ljubitelje knjiga, jer ne postoje ograničenja. (Kod drugih dizajnerskih trendova mogu postojati limiti koliko knjiga treba da prikažete. )
U stanu ili dnevnoj sobi uređenoj u maksimalističkom stilu sve vaše knjige su dobrodošle. Bilo da ih sve izložite na policama ili posložite na stočiću pored ugaone garniture ili čak na podu – ne postoji previše knjiga u maksimalističkom enterijeru.
Maksimalizam drugo ime za komfor
Premda je minimalizam u velikoj meri pojednostavio naše živote, sa “izbacivanjem” suvišnih komada nameštaja iz mnogih stanova izašla je i udobnost. Sa pojavom životnih stilova kao što je danski Hygge, došlo je i do ekstremne želje za pretvaranjem doma u pravo “gnezdo”.
Međutim, većini tih dizajnerskih trendova nedostaje glamur. S druge strane, maksimalizam predstavlja idealan spoj komfora i otmenosti. Možete da kombinujete udoban dekor sa vašim omiljenim bojama i komadima nameštaja i budete sigurni da će sofisticiran enterijer biti krajnji rezultat.
Maksimalizam je maksimalna radost
Ako volite pastelne boje i “vesele” šare i nijanse, onda će za vas uređenje stana u maksimalističkom stilu biti pravo uživanje. Da biste stvorili veselu maksimalističku sobu, neophodno je da kombinujete tople palete boja sa cvetnim šarama.
Takođe, pametna ideja može da bude integracija drugih zanimljivih stilova u osnovni. Primera radi, maksimalistički stil se odlično uklapa sa boho dizajnom ili engleskim country stilom. Štampana tkanina, nežne nijanse, floralni motivi, možete da “uronite” u maksimalizam, a ostanete verni svojim boho korenima.
Uključite što više biljaka
Nepogrešiv način da dodate maksimalistički štih svom prostoru jeste da unesete što više biljaka. Zelenilo je uvek dobrodošlo, a možete se poigrati ne samo sa vrstama biljaka, već i sa saksijama i načinu na koji ih izložite. Birajte različito sobno bilje, postavite ih nisko, visoko, u slojevima i bez sumnje ćete stvoriti upečatljiv i neodoljiv izgled.
Vintidž detalji su obavezni
Antikvitetni nameštaj i vintidž detalji mogu da doprinesu šarmu maksimalističkog prostora. Ekspresivna umetnost, viktorijanski stil i Art Deco takođe mogu da pomognu da kreirate jedinstven dizajn. Najbolje je kombinujete nov nameštaj sa bezvremenskim komadima. Možda je to komoda koju ste nasledili od bake ili glineni ćup koju ćete uskladiti sa sa bojama i šarama koje privlače pažnju. Zapravo, žive boje i neke klasične šare – floralni, animalni motivi i pruge na zanimljiv način će napraviti most između starinskog i modernog.
Vaš maksimalistički dom ne mora da bude savršen
Ima li išta lepšeg od uređenja doma bez pritiska savršenstva? Stil maksimalizma najbolje funkcioniše kad nije savršen. Dakle, ne morate da brinete da li je sve idealno, dovoljno je da vam se dopada. Bilo da uređujete dom u kome ćete živeti sa porodicom ili želite da izdate stan i učinite ga privlačnijim potencijalnim stanarima – maksimalizam nudi sjajna dizajnerska rešenja. Osmelite se i budite dizajner prostora koji će na svakog ostaviti utisak.
Autor: Srbijanka Stanković