Pre nego što otkrijete da meditacijom možete da dođete do balansa i kreativnosti, postavite sebi sledeća pitanja. Da li ste nekada razmišljali, koliko događaja i tereta možete da ponesete ako se ničega ne biste oslobodili? Koliko situacija može da se desi u kratkom periodu, a da se nosite dobro sa svim tim? Koja je vaša jedinstvena granica?
Odigrajmo jednu malu igru…Zamislite svoja životna dešavanja kao bele flaše od litar ili kilogram. Na svaku flašu napišite situaciju koja Vam se desila u proteklih pet godina. Daćemo vam neke primere, kako bismo vam približili igru. Na flašama možete napisati pozitivna stresna dešavanja, kao na primer „svadba“, „novi posao“, „dobitak na lotu“, „diplomiranje“, „proširenje porodice“, „veliki napredak u poslu“ ili negativne situacije koje su stresne, kao na primer „dugogodišnje traženje posla“ ili „gubitak posla“ , na drugoj „razvod“, „raskid veze“, na trećoj „preseljenje“, „saobraćajna nesreća“, „gubitak bliske osobe“, ali i one lakše situacije poput „svakodnevna gužva u saobraćaju“, „neredovna ishrana“, „nekretanje“….
Sada ispišite sve događaje koji su se vama desili. Jedna flaša = jedna tema. Počnite uzimati jednu po jednu flašu, bez da one koje su vam u rukama puštate. Dok držite jednu flašu, osećate se potpuno uredu. Sa tri flaše već osećate bolove u šakama. Sa pet flaša vas hvata panika da ćete neku da ispustite. Sa koliko flaša u rukama Vam prva flaša pada na pod?
Flaša koja je učinila da vam ispadne neka od flaša koje držite, ne mora da bude „flaša“ koja vam pričinjava najviše stresa. Može to da bude neka „lakša flaša“, ali pošto ste već držali mnogo nakupljenog stresa – popustili ste. To je najnormalnija prirodna reakcija. Koliko god da smo jaki, doći će trenutak kada ćemo neku flašu ispustiti. Neko ispusti treću, neko petu, neko devetu flašu. Ali ono što je neizbežno, to je da ćemo da pokleknemo. Trenutak kada flaša ispadne iz naših ruku je trenutak disbalansa ili bolesti. Ovo nije pesimističan način gledanja na probleme, naprotiv. Ovo je samo slikoviti prikaz nošenja naših problema.
Šta uraditi?
Flaše (stresne situacije) u našem životu će da dolaze, to je prirodan tok, ali mi trebamo da se oslobađamo flaša koje trenutno držimo u našim rukama. Ako držimo flašu „neredovna ishrana“ potrudimo se da je ne držimo dugo godina, već promenimo svoju ishranu na vreme, pre obolenja. Ako držimo flašu „gubitak posla“, počnimo da se bavimo kreativnim hobijima dok se ne ukaže nova prilaka za posao koji će nas učiniti srećnim. Ako rešavamo problem koji je naišao, flaša sama nestaje iz naših ruku i spremniji smo da dočekamo drugu flašu. Samim tim smo uvek u balansu.
Odličan način da se borimo sa nakupljenim stresom ili još bolje, ne dozvolimo stresu da se nakupi – jeste da meditiramo.
Meditacijom čistimo naš um, rasterećujemo naše misli i vraćamo se u stanje ravnoteže. Meditacija nam pomaže da se rešimo nagomilanog stresa, tenzije i napetosti, a poboljšava našu kreativnost i produktivnost. Um koji je preopterećen nagomilanim stresom ne može biti kreativan i produktivan. Meditacija je tu izuzetno delotvora.
Ne dozvolimo da se flaše nagomilaju, da nas telo boli, stres zarobi. Meditacijom upravljajmo svojim životom i ne dozvolimo da nam „flaša“ isklizne!
Zato meditirajmo, vodimo zdrav život, budimo kreativni – budimo zdravi!
Autor: Bojana J. Andrić, Holistička akademija Maya