Dule su tu da ženama pomognu da se lakše porode – da ih osnaže, inspirišu i opuste. Krase ih smirenost, toplina i osećajnost. Mirjana Gnjatić je jedna od prvih dula u Srbiji. Ona veruje u ženu i moć rađanja i ima veliko iskustvo koje je stekla kroz obuke i rad sa ženama na porođaju.
Mirjana je majka tri dečaka rođena potpuno prirodno, kako kaže, njenim ličnim ženskim snagama. Upravo su je njena osnažujuća iskustva rađanja, vodila svaki put dublje u magiju prirodnog porođaja i emotivne podrške ženi na porođaju.
DULA, ŽENA KOJA SLUŽI
Ona je već 10 godina instruktorka joge za trudnice, mame i bebe u “Shiva Shakti joga studiju” u Beogradu, a dula je od 2010. godine. Pohađala je Mišel Odenov Paramandadoula seminar u Zagrebu, “Childbirth International obuku za dule” i “DONA International obuku za dule”.
Za portal “Zdrava i prava” Mirjana otkriva zašto su dule dobre vile porodilja.
– Od davnina su uz žene, tokom trudnoće, porođaja i babinja, bile mame, sestre, tetke, pa i robinje. Stoga je i reč “dula” upravo grčkog porekla i označava “ženu koja služi”. Savremena dula je takođe žena koje je uz ženu tokom njene trudnoće, na samom porođaju i u prvim nedeljama nakon bebinog rođenja.
Po definiciji, dula je nemedicinski radnik, najčešće ženska osoba, koja je obučena da bude podrška i pratnja ženi pre, tokom, i nakon samog porođaja. Ona pruža neprestanu fizičku i emocionalnu podršku ženi koja rađa, njenom partneru i timu koji prisustvuje porođaju. Iako nije medicinski radnik, dula poznaje fiziologiju porođaja i osnovne potrebe žene koja rađa, koristi tehnike za opuštanje i ublažavanje porođajnih bolova – priča Mirjana Gnjatić.
Dula se upoznaje i viđa sa ženom nekoliko puta tokom njene trudnoće. One su kao dobre vile koje su tu za porodilje i zastupaju je u trenucima kada je u bolovima, skoncentrisana na porođaj i kada su joj više nego ikada potrebni mir, podrška i sigurna ruka osobe koja sprovodi njene želje u pogledu toka porođaja.
– Ona sluša šta žena priča o sebi, svojoj trudnoći, predstojećem porođaju, pružajući joj emotivnu podršku i ohrabrenje. Dula pomaže ženi da dođe do pravih, relevantnih i najnovijih informacija kada su trudnoća i porođaj u pitanju, kako bi osnažena napravila pravi izbor u vezi svog porođaja i majčinstva. Ona ne savetuje ženu niti donosi bilo kakve odluke umesto nje – ističe Mirjana Gnjatić.
VIŠESTRUKA POMOĆ I PODRŠKA
Uloga dule je da pre svega održava neuznemireno prisustvo tokom porođaja i rađanja, prepoznaje rađanje kao ključno životno iskustvo žene, prepoznaje efekat emocija na fiziologiju porođaja, koristi tehnike za ublažavanje bola i ohrabruje položaje koji promovišu napredovanje porođaja, ali i olakšava komunikaciju između žene koja rađa, njenog partnera i medicinskog osoblja.
Sa druge strane, dula ne obavlja nikakve medicinske procedure, zahvate, intervencije, niti daje medicinske dijagnoze i savete.
– Vrednost dule ogleda se upravo u tome što je ona uz ženu tokom njene trudnoće i posle na samom porođaju, sve vreme prisutna, nekada neprimetna, a nekada veoma angažovana. Ona je možda bila stranac na početku trudnoće, ali vremenom je to prestala da bude, i opet, nije deo porodice, a kao da jeste, tako da je njen uticaj na ženu uvek pozitivan – kaže Mirjana.
DULA PROFESIJA U BOLNICAMA
Danas je dula zastupljena u porodilištima tokom većine porođaja u zapadnim zemljama. To je profesija koja je veoma priznata u svetu. U Velikoj Britaniji 70 odsto porođaja uz dulu su bolnički porođaji i 50 odsto mama koje podržavaju dule su prvorotke.
– U našoj zemlji to je profesija koja je tek u začetku i čekamo da nas prepoznaju i prihvate u porodilištima.
Dule u Srbiji imaju svoj sajt www.dula.rs i stranicu na fejsbujku DuleSrbije na kojoj se možete upoznati sa dulama i saznati više o aktivnostima koje organizuju.
Naučne studije pokazuju da je uz prisustvo dule:
- 51 % smanjenje stope carskog reza
- 25 % smanjenje trajanja porođaja(u proseku 98 minuta)
- 35 % smanjenje upotrebe analgezije
- 71 % smanjenje dodavanja oksitocina
- 57 % smanjenje u upotrebi forcepsa/vakuma
Dodatni uticaji kontinuirane emotivne podrške dula na porođaju:
UTICAJ NA MAJKU
- Veće zadovoljstvo porođajem
- Pozitivniji doživljaj svoje bebe
- Manje postporođajne depresije
- Povećano samopouzdanje
UTICAJ NA BEBU
- Bebe ostaju kraće u bolnici i manja je potreba za posebnom negom u njoj
- Bebe uspešnije sisaju
- Majke su privrženije svojoj bebi nakon porođaja
Autor: Lidija Bratun