Iako sam oduvek više volela prirodne materijale, nije tajna da je to pre bila stvar ukusa. Nisam bila baš osvešćeni potrošač pre nego što sam postala mama. Sa rođenjem sina i ćerke, počela sam pažljivije da biram proizvode za njihovu negu. U hodu sam saznavala na šta treba da obratim pažnju.
Što se tiče odeće, gde god je bilo moguće birala sam pamuk. Ni ranije pod prstima nisam volela dodir poliestera. Sad mi je sa decom bilo lako da skoro nepogrešivo na dodir prepoznam prirodne materijale.
Desila se jedne godine proslava Sašinog rođendana na kojoj je dobila na poklon nekoliko haljinica. Bile su veoma lepe, ali od sintetičkih materijala. Obukla sam joj ih jednog dana da isprobamo veličine, ali se ona žalila – nisu joj se dopadale… Nije znala da kaže zašto, samo se unervozila i tražila da joj ih skinem. A preslatko je izgledala u njima!
Za neku porodičnu proslavu sam joj, ipak, jednu od tih haljinica obukla. Ona je trčala i igrala se sve vreme sa ostalom decom. Uveče sam joj videla crvenilo po koži i odmah mi je bilo jasno šta je bilo u pitanju.
Te haljinice su ostale spakovane u ormaru, a ja sam krenula u potragu za novima od prirodnih materijala. Nije baš bilo izbora. Pamučne haljinice su bile kao produžene majice ili spavaćice. Ništa što bi moglo da se obuče za neku finiju priliku.
Priča je od ovog trenutka već poznata – počela sam da joj šijem. Njoj se ta igra dopala pa je počela da „izmišlja“ modele. Na njoj sam eksperimentisala! Kreirala i ispravljala haljinice.
Njoj je bilo važno da u haljinici može da skače, trči, pravi zvezdu. Meni je bilo važno da je od pamuka u kome koža može da joj diše.
E, onda sam prilikom traganja za dobrim pamukom shvatila sam da nije svaki pamuk dovoljno dobar. Saznala sam da ima i pamuka koji su puni hemikalija. Naučila sam da postoje međunarodni sertifikati i šta nam oni garantuju.
Saša je i bila inspiracija za nastajanje brenda PamuKlik. Važno je bilo da sve bude skin-safe. Da modeli budu prikladni za proslave i važne događaje, ali da se mogu nositi često i u svakodnevnim prilikama.
Reakcije devojčica bile su mi velika motivacija! Deca su tako iskrena i otvoreno govore šta misle. Ja sam ih oduvek veoma pažljiv slušala. Po zahtevu nekih mama, PamuKlik je postao i matchy brend. Bilo mi je veliko zadovoljstvo da uparim haljinice za mame i ćerke. A zatim su nastali i neki samo odrasli modeli.
S druge strane, Saša je rasla i prolazila kroz različite faze. Nije više bila mala devojčica kojoj je bilo lako predložiti šta će da obuče. Često nije htela da nosi haljine, počela je da prati trendove… Ja sam bila u velikom raskoraku – važno mi je bilo da ima slobodu da sama bira, ali da ipak bude svesna šta oblači.
Prošle smo i kroz fast-fashion fazu kad sam joj progledavala kroz prste, ali sa podignutim prstom. Pričala sam zašto ta majica koju je kupila košta kao jedan sladoled i da kupovinom takvog proizvoda dajemo glas podrške neetičkim brendovima.
Mnogo je važno da o svemu tome pričamo. Jako me obraduje svaka inicijativa koja edukuje o greenwashing-u i pravim ekološkim vrednostima. I dalje smo kao društvo prilično nesvesni koliko smo okruženi toksinima sa svih strana. Često je komentar koji čujem od klijentkinja da su tek od PamuKlika čule o sertfikatima. I nadam se da će sve više nas obavezno čitati etiketu prilikom kupovine.
A Saša je danas tinejdžerka. Veći deo njene garderobe jeste ekološki, ali u ormaru ima i majice koje nisu od sertifikovanog pamuka. Realnost je takva na našem tržištu da je izbor veoma sužen, ali smo bar uspešno izbacile sintetiku iz garderobe.
Promene dolaze postepeno i vremenom. Ne možemo odjednom promeniti sve, ali ako je iz godine u godinu sve veći deo našeh ormara ekološki, treba da budemo ponosne na svoje odluke i izbore.
Za kraj ovog razgovora, htela bih da upozorim vaše čitateljke. Kada jednom počnu da nose skin-safe pamuk, nema povratka! Posle vam ništa manje od toga neće biti prihvatljivo.
Dobrodošle u sve brojniji klub!
Autor: Jelena Miladinović, kreator i osnivač brenda PamuKlik