Da bi vaš mozak dugo ostao u dobroj intelektualnoj kondiciji, morate da mu ugađate.
SAN I SVETLOST
Mentalnu snagu sivih ćelija ojačaće kvalitetan san, ali i prirodno osvetljenje. Ovi uslovi blagotvorno deluju na nervni sistem i pomažu mu da funkcioniše na najbolji način, odnosno smanjuju umor i olakšavaju simptome depresije.
Zato, ukoliko radite pod neonskim osvetljenjem, iskoristite pauzu za kratku šetnju po prirodnom svetlu.
A ako mnogo vremena provodite za računarom, na svakih pola sata odmorite oči tako što ćete usmeriti pogled na neki udaljeni predmet. Ovakvo fokusiranje pogleda predstavlja najbolji način relaksacije za oči i mozak.
NAJVEĆI RIZICI
Redovno vežbanje takođe je neophodno, jer se na taj način poboljšava protok krvi kroz mozak i razvoj hemijskih procesa, koji održavaju stanje budnosti. Nasuprot tome, pušenje i alkohol treba izbegavati jer negativno deluju na funkcije mozga, kao i na opšte stanje organizma. Takođe, obavezno treba kontrolisati hronične bolesti dijabetes i hipertenziju, jer one nose najveći rizik za moždani udar.
NASTANAK I SIMPTOMI MOŽDANOG UDARA
Moždani udar označava stanje u kom nedovoljan priliv krvi i kiseonika u deo mozga, uzrokovan začepljenjem ili prsnućem krvnog suda, dovodi do oštećenja i brze smrti moždanih ćelija. Usled toga, dolazi do gubitka funkcije te regije centralnog nervnog sistema, što je trajna posledica jer se ćelije centralnog nervnog sistema ne obnavljaju.
Najčešći simptomi moždanog udara jesu oduzetost desne ili leve polovine tela (lica, ruke i noge), nemogućnost normalnog izgovaranja reči (oduzet govor) ili razumevanja govora (ili i jedno i drugo), trnjenje jedne polovine tela, nesigurnost i ozbiljno zanošenje u hodu, smetnje s vidom, duple slike, zbunjenost, ili čak teška, dotad nepoznata, jaka glavobolja.
Izvor: www.novosti.rs/www.dijetamesecevemene.com