Pored važnih informacija o fiziologiji trudnoće i porođaja, budućim mamama danas su na raspolaganju i efikasne koučing tehnike kojima se prevazilaze razna emotivna stanja koja su česta u trudnoći – strahovi, stres, nervoza, ali i nesanica, povećana briga…
Činjenica je da sve više imamo osećaj da se svet ubrzao, da imamo sve manje vremena, da su nam informacije dostupnije nego ikad pre, i da u svoj toj brzini i osećaju da nam je sve nadomak ruke nekada ne sagledamo situacije realno. Koliko god se buduće mame trudile da zaista provedu tih devet divnih meseci opušteno upravo zbog konstantne izloženosti raznim sadržajima ne uspeju da se okrenu sebi, svojim realnim potrebama, pa i pripremi za porođaj. Često misle „ima još vremena“, a kada se porođaj približi shvate da je, dok su se okrenule, došao dan D. I ne samo što nisu stigle da uživaju, nego se nisu pripremile za porođaj onako kako su želele. I tada krene osećaj nelgode, a neretko i strah.
DEMISTIFIKACIJA POROĐAJA
Dragana Aleksić, family coach napravila je poseban program pripreme za porođaj i podršku budućim mamama i podelila sa nama kako izgleda pripremiti se na ovaj, kod nas nov i poseban, način.
– Priprema za porođaj podrazumeva i fizičku i mentalnu i informativnu pripremu. Fizička je neophodna zbog kondicije, informativna zbog poznavanja toka i fiziologije porođaja, a mentalna zbog samopouzdanja – sigurnosti u sebe i svoje snage. Poznavanje fiziologije porođaja – od prvog znaka koji ukazuje da je počeo do rađanja bebe, je značajno kako bi se demistifikovao porođaj, kako bi se žena upoznala sa svim fazama kroz koje prolazi njeno telo, ali i beba.
Žene često kada razmišljaju o porođaju misle samo na to kako će njima biti, da li će biti teško, da li će imati snage da izdrže, a zaboravljaju da beba prolazi kroz isto, s tom razlikom što ona ne može ništa da kaže niti da se požali.
Zato je u koučing pripremi za porođaj prva stvar na kojoj se radi buđenje svesti o tome ko je sve učesnik u porođaju, dakle beba i mama, i prebacivanje fokusa na bebu. Jer kada trudnica razmišlja da svojim aktivnim i pravilnim učešćem u porođaju (primenom tipova disanja, tehnike napinjanja) zapravo pomaže bebi, njena motivacija je mnogo veća, nego kada razmišlja kako će ona sama podneti sve što se u porođaju dešava. Razmišljanje o bebi motiviše, dok razmišljanje o onom što u porođaju može da bude teško demotiviše.
– Druga važna stvar na kojoj se u ovoj pripremi radi je otklanjanje osećaja straha koji je u trudnoći glavni uzrok pojave stresa. Trudnice nekada budu bukvalno zastrašene pričama svojih majki, prijateljica, ili opterećene raznim informacijama koje stižu do njih iz medija. Pored toga što je neprijatan i može da izazove i fizičke senzacije (knedlu u grlu, bol u želucu, gubitak osećaja u nogama), strah izaziva i stres. Tada je povećano lučenje hormona stresa – kortizola koji stiže i do bebe koja oseća isto ono što oseća i trudnica – uznemirenost. Specifičnim koučing tehnikama u okviru pripreme za porođaj trudnice uče da se vrate u pozitivno stanje – da svesno spuste nivo stresa, jer što su duže pod njim to je duže njegovo delovanje na bebu!
– Kada pričamo o porođaju i stresu najvažnije je da buduće mame znaju da pod stresom naš mozak potpuno drugačije funkcioniše – reakcije nam postaju emotivne, burne, drugim rečima ne razmišljamo racionalno. Kada nismo racionalni ne možemo da budemo ni saradljivi što je ključna stvar u samom porođaju – saradnja sa osobljem porodilišta koje je tu da pomogne da se beba rodi. Da bi žena mogla da prati njihove instrukcije treba da bude potpuno upoznata sa fiziologijom porođaja i da ume da vlada sobom u smislu da razume šta se od nje zahteva i da to može i da učini. Da bi sve to mogla treba da bude pripremljena i mentalno i fizički.
MENTALNA PRIPREMA
Jedna od najvećih zabluda je da, ukoliko trudnica ima zakazani carski rez (iz nekih objektivnih razloga) ili planira da primi epiduralnu anesteziju, ne treba da se priprema za porođaj. A upravo je suprotno!
– Porođaj je do te mere individualan da je poznat njegov tok, ali ne i kako će i kad početi niti koliko će dugo trajati. Tako da može da krene i par nedelja ranije nego što se očekivalo i da napreduje toliko brzo da na primer nema vremena za epidural ili carski rez. Ili, može da se desi da je baš tada prevelika gužva u porodilištu i da trudnica mora da se preveze u drugo najbliže. Ženi koja nije pripremljena ovo može biti preveliko iznenađenje i neka vrsta šoka, jer se sve odvija suprotno onom kako je ona želela. I ovde je ključ mentalne prireme – čak i kada se desi nešto neplanirano ona uspeva da zadrži pribranost jer je njen fokus isključivo na bebi, ne ulazi u burna emotivna stanja i reakcije nego primenjuje naučene koučing tehnike i tehnike disanja.
I na kraju šta se konkretno dobija koučing pripremom za porođaj?
– Na prvom mestu jasni uvidi šta je izvor straha, stresa, nesigurnosti za trudnicu i njihovo eliminisanje koučing tehnikama. Ovladavanje tehnikom potpune mentalne i fizičke relaksacije koja se primenjuje i u trudnoći i u prvoj fazi porođaja. Zatim jačanje osećaja samopouzdanja i kontrole i jasan cilj i fokus na porođaj i bebu. Za trudnicu koja se ovako pripremi za porođaj, bez obzira kakav će njegov tok biti jer to niko ne može da predvidi, najvažniji je osećaj samopouzdanja koji će imati tokom trudnoće, osećaj spremnosti i kreiranje svesti da je ona aktivan učesnik u svom porođaju. Pored toga što ovakav pristup eliminiše stres i strah, on i motiviše ženu da u ovom najlepšem životnom zadatku da svoj maksimum.
Šta se dobija koučing pripremom za porođaj?
Jasni uvidi šta je izvor straha, stresa, nesigurnosti i eliminisanje istih
Alati za kontrolu stresa i neželjenih emotivnih stanja
Tehnika relaksacije
Jačanje osećaja samopouzdanja i kontrole
Jasan cilj i fokus na porođaj
Više o Dragani Aleksić na fejsbuk stanici Dragana Aleksic – Family coach