Nega intimnog područja za vreme trudnoće i posle porođaja je jako važna za svaku ženu, a evo i zašto. Trudnoća je najlepši period u životu svake žene. Međutim, tokom i nakon nje, u telu dolazi do promena koje su normalna stvar, ali ih je potrebno prepoznati i uskladiti sa njima svakodnevne životne navike. Kako biste u potpunosti uživali u trenucima kada beba stigne, važno je da vodite računa o sebi na pravi način i da pomognete svom telu da se oporavi od porođaja. Nega je tada najvažnija.
U intimnom području fiziološke (prijateljske) bakterije produkuju mlečnu kiselinu koja pH vrednost vagine održava oko četiri. Ako govorimo o manjim vrednostima od navedene, reč je o povećanoj kiselosti sluznice vagine, a ako su vrednosti veće od pH 7, onda govorimo o baznoj sredini.
Zašto je važno održavati optimalnu pH vrednost?
Čim se pH vrednost vagine promeni, gubi se ravnoteža bakterijske flore – što dovodi do pojave raznih infekcija. Ovo je naročito važno tokom trudnoće jer se tada najlakše „poremeti” ravnoteža i „zaradi” infekcija, što nikako nije “prijatno”.
Upotreba adekvatnih sredstava je veoma važna
Na promenu pH sredine vagine mogu uticati različiti faktori: prehlada ili grip, terapija antibioticima, upotreba lekova sa acetilsalicilnom kiselinom. Ukoliko su ovi uzroci isključeni, onda je neadekvatno održavanje intimne higijene “dežurni krivac” za pojavu infekcije koja se javlja kao posledica narušenog pH balansa. Većina sredstava za održavanje opšte higijene prilagođena je spoljašnjoj upotrebi (pranju i nezi kože) i njihov pH je uglavnom bazni (veći od 7). Međutim, ta vrednost nikako ne pogoduje sluznici vagine, jer narušava njenu kiselost, koja iznosi oko pH 4. Takvom higijenom možemo više da naškodimo sami sebi, nego što ćemo pomoći održavanju našeg zdravlja. Dakle, kada se radi o održavanju intimne higijene, treba koristiti sredstva namenjena nezi te regije sa optimalnim pH 3.8.
Prilikom vaginalnog porođaja uobičajena je epiziotomija, mali rez koji se radi neposredno pre rođenja deteta radi proširenja vaginalnog otvora. Nakon porođaja, mesto epiziotomije se ušiva. Zarastanje traje od nekoliko dana do nedelju dana. Šavovi se spontano apsorbuju. Sama rana može biti bolna i osetljiva. Kako bi se postupak zarastanja ubrzao, veoma je važna pravilna higijena. To podrazumeva pranje šamponima za intimnu negu s blago kiselim pH koji ne isušuju, nego ostavljaju „blago sluzav film“.
Koristite uloške od prirodnog pamuka
Kod pranja je preporučljivo izbegavati direktan mlaz tuša već predeo lagano isprati, nežno se obrisati, po mogućnosti pamučnom krpom. Veoma je važna redovna promena uložaka, čime se sprečava nastanak infekcije i smanjuje vlažnost rane. Pravilna nega podrazumeva i da koristite uloške od prirodnog pamuka i menjajte ih češće, najbolji su oni koje imaju mrežicu.
Izvor: Zdravaiprava