U toku prošle nedelje je finaliziran projekat pod nazivom “Igraj se sa tatom” koji AFA all for all realizuje kao deo šireg projekta “Rodno odgovorno upravljanje – Preraspodela neplaćenog rada” koji vodi Agencija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena – UN Women Srbija, u saradnji sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost Vlade RS, a uz finansijsku podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i Britanske ambasade. Želeći da aktivno doprinese ovoj značajnoj promeni i pomogne kreiranju ravnopravnijeg a samim time i srećnijeg i uspešnijeg društva, AFA organizacija je u proteklih sedam meseci u okviru projekta “Igraj se sa tatom” organizovala osam panel diskusija na temu značaja ravnopravnog roditeljstva, jednu fokus grupu sa tatama i jednu pilot radionicu sa tatama i decom, a kao rezultat projekta nastao je i Priručnik za organizovanje radionica za očeve i decu.
Ovaj priručnik omogućiće da se širom Srbije organizuju radionice tog tipa i da se tako nastavi pozitivna promena društva za porodice i decu. Cilj radionica je da se očevi motivišu da se više uključuju u roditeljstvo, da kvalitetnije provode vreme sa svojom decom i da se sa njima bolje povezuju, ali i da se majkama “oslobodi” određeno vreme za lični i profesionalni razvoj. Krajnji cilj ovog projekta je stvaranje skladnijih porodica u kojima su oba roditelja podjednako uključena i tu su za decu.
Učesnici na AFA “Igraj se sa tatom” panel diskusijama su bili svojevrsni autoriteti u društvu – direktori kompanija, visoki zvaničnici, javne ličnosti tj. oni na koje ljudi obično žele da se ugledaju. AFA smatra da je to najbolji i najbrži put da se prave promene ustaljenih normi, ali i da se oda neka vrsta priznanja onima koji daju dobar primer drugima. Najatraktivniji panel je bio sa poznatim tatama 19.01.2021. u kom su učestvovali Zoran Kesić – voditelj i autor, Nebojša Dugalić – glumac i profesor, Ivan Miljković – olimpijski šampion i odbojkaški trener i Aleksandar Radojičić – glumac.
Zoran Kesić je pričao o tome zašto se on trudi da učestvuje u podizanju dece podjednako kao i njegova žena, Nebojša Dugalić je govorio o značaju ljubavi i truda da se uloži određeni napor da se doprinese kućnim poslovima, Ivan Miljković je kao sportista pričao o važnosti timskog duha i liderstva u porodici, a Aleksandar Radojičić je “rasvetlio” temu pozitivne diskriminacije žena kao “primarnih” roditelja u slučaju razvoda. Sve panel diskusije koje je AFA održala u prethodnim mesecima možete pogledati na AFA All for All Youtube kanalu.
“Stvaramo bolje društvo u kom svi imaju jednake šanse i u kom su majke i očevi jednako uključeni u roditeljstvo, a u domaćinstvima nema tradicionalnih predrasuda i podela poslova na muške i ženske”, rekla je povodom uspešnog završetka pomenutog projekta Valentina Čolić Mihajlović, šefica istraživanja i razvoja u AFA all for all.
Kao glavni razlog nedovoljnog bavljenja decom, većina očeva navodi posao i karijeru, međutim, dublje istraživanje je pokazalo da i u slučaju kad imaju slobodnog vremena, očevi to vreme mnogo manje provode sa decom nego mame. Sa druge strane, čak i kada su podjednako vremenski uključeni, očevi uglavnom obavljaju operativni deo poslova oko dece – razvoženje, šetnje, igranje, a gotovo uopšte ne učestvuju u organizaciji porodice – tzv. kućnom menadžmentu, što takođe oduzima vreme i mentalnu energiju. Žene su te koje se bave brigom o zdravlju, sistematskim i drugim pregledima, zdravom ishranom dece, organizacijom dodatnih aktivnosti – muzička škola, učenje jezika, bavljenje sportom, druženje sa vršnjacima, te brigom o domaćim zadacima, uplati rekreativnih nastava i sl.
Kada je u pitanju kvalitet vremena koje očevi provode sa decom, očevi često imaju izazov da osmisle igre sa decom ili druge načine kako se mogu bolje povezivati sa svojom decom. Preko 70% očeva najviše voli da vreme sa svojom decom provodi napolju, što ukazuje na činjenicu da očevi ne znaju kako da se kreativno bave decom u kući, kao i na činjenicu da majke tada obično ostaju kod kuće da same obavljaju kućne poslove poput čišćenja, pranja, kuvanja i sl.
50% dece najviše slobodnog vremena provodi sa mamom
25% sa oba roditelja podjednako
manje od 10% sa tatom
Pilot radionica koju je AFA organizovala je bila u formi kviza gde su se parovi tata-dete takmičili međusobno odgovarajući na pitanja kao što su “Kako se zove simpatija vašeg deteta?” ili “Kako se zove najbolji prijatelj tvog tate”. Osim što su se dobro zabavili, za decu i očeve ovo je bila prilika da bolje upoznali jedni druge. Priručnik za organizovanje ovakvih ili sličnih radionica možete pronaći na AFA sajtu.
Izvor: Zdravaiprava