Mezoterapija, kavitacija, hemijski piling, kolagen i brojni drugi pojmovi čine deo spiska ponude za bolji izgled tela, manje bora, produženu mladost… Opšti trendovi modernog doba, koji nameću da je gotovo nepristojno normalno stariti, doveli su do toga da se sve više ljudi podvrgava raznim tretmanima u nameri da zadrži spoljašnji sjaj. Oprezno sa kavitacijom i mezoterapijom, šta zapravo sve ove metode znače i podrazumevaju i da li su u bezbedne po zdravlje, objašnjava dermatolog profesor dr Radoš Zečević, načelnik Klinike za kožne i polne bolesti Vojnomedicinske akademije.
“Mezoterapija, koja je postala gotovo odomaćeni pojam, datira još iz 14. veka. U prošlom veku prvo su je primenjivali veterinari. Njen naziv predstavlja nešto između homeopatije, koja predstavlja blagu, bezbednu, minimalnu dozu nečega sa placebo efektom i alopatije, koja je konvencionalna ortodoksna medicina. To je procedura u kojoj se mnogobrojnim ubodima u površni sloj derma, u kojem je smešteno vezivno tkivo, krvni i limfni sudovi, ubrizgavaju minimalne količine leka, vitamina, fiziološkog rastvora, minerala, ekstrakti biljaka, amino kiseline, botulin toksin i druge supstance”.
SVRHA MEZOTERAPIJE
“Primenjuje se radi postizanja rejuvenacije, odnosno podmlađivanja lica i vrata, poboljšanja teksture i zatezanje kože, uklanjanje bora i celulita… Znači, primena je strogo u estetske svrhe. Najčešće se ubrizgavaju kokteli koji treba da pospeše hidraciju, zategnu kolagena vlakna, deluju kao antioksidansi. Sve sa ciljem da se popravi izgled. Nikakve individualne pripreme nema, jer tu nema nikakve bolesti. Jedino se “leči” taština. Zato i jeste van zdravstvene zaštite, odnosno primenjuje se u raznim institucijama koje se zovu “centri”, “studija”, ali uvek sa naglaskom za estetiku”.
TRAJNA ŠMINKA
Trajna šminka je pre tetovaža nego kozmetika. U površne delove kože se ubacuje pigment i na taj način postiže efekat sunčanja ili crtanja koji treba da ostane od nekoliko meseci do nekoliko godina. U slučaju upotrebe nekvalitetnih proizvoda ili u slučaju preosetljivosti kože mogu da se jave različite reakcije. Ispoljavaju se u vidu ekcema, hronične upale koje mogu da završe i sa granulacionim zapaljenjem, u narodu poznatim kao “divlje meso”, a može da dođe i do trajne prebojenosti kože, što je takođe nepoželjno.
DA LI TO KOD NAS RADE STRUČNJACI
“U svetu ovu metodu rade obučeni dermatolozi. Kod nas ova oblast, nažalost, nije regulisana i ne postoji nikakva kontrola. U odnosu na priučene sa kursom kozmetičara, bilo bi bolje da je izvode stomatolozi. Međutim, zbog novca svi bi da je rade. A radi se sa lošim, jeftinim materijalom nabavljenim na istočnim tržištima, a klijenata, jer to nisu bolesnici, ima koliko god želite! Infekcije se najčešće javljaju ukoliko se mezoterapija radi u raznim kozmetskim salonima, a izvodi je nedovoljno obučeno osoblje”, ističe dr Zečević..