Stomatolozi ne prestaju da savetuju pacijente oko važnosti redovnog pranja zuba i čišćenja koncem. Ali, njihova preporuka je da prestanete sa tim lošim navikama i počnete neke stvari da radite drugačije. Evo šta svaki zubar želi da znate.
Vaši zubi neće sami postati zdraviji
Mnogi zdravstveni problemi sa zubima verovatno se neće poboljšati sami od sebe i morate otići kod zubara. Možete izbeći najneugodnija iskustva u stomatološkoj ordinaciji tako što ćete potražiti negu što je pre moguće.
Imajte na umu da se oralno zdravlje ne odnosi samo na zube
“Svakog dana postoje vesti koje povezuju oralno zdravlje sa ukupnim zdravljem tela, posebno bolesti desni sa kardiovaskularnim bolestima, dijabetesom, pa čak i Alchajmerovom bolešću”, objašnjava dr Idelle S. Branddr.
Preskakanje redovnih stomatoloških pregleda može dovesti do većih problema od pukog zadaha ili naprslih zuba, a stomatolozi žale zbog pogrešnog shvatanja da su oni samo mehaničari zuba. U stvarnosti oni su lekari usta, premošćujući vezu između oralnog i sistemskog zdravlja.
Možda će vam trebati češće čišćenje zuba
Većina nas očisti i pregleda zube dva puta godišnje. Ali ako imate komplikovanije zdravstvene probleme sa zubima ili posebno osetljive zube, postoji velika šansa da češći pregled zubara spreči veće – i skuplje – probleme. Da bi se izbegli mostovi i moguća oralna hirurgija, stomatolozi kažu da zubaru dopustite da vam prepiše zubnu pastu i učestalost poseta.
“Ne može svako ostati zdrav samo kad dva puta godišnje dolazi kod zubara, mnogi ljudi zahtevaju dodatne posete. Naročito ako uzimaju lekove, jer mnogi lekovi na recept uzrokuju promene u ustima i zaista ih treba nadgledati”, kaže dr Branddr.
Šećer nisu samo slatkiši
“Bilo koja bakterija uzrokuje propadanje konzumiranjem šećera i stvaranjem kiseline, rastvarajući zubnu gleđ”, objašnjava dr Lana Rozenberg koja na spisak krivaca uključuje bilo koji skrob ili ugljene hidrate.
Dvaput razmislite o svojoj navici na smoothie
Ako ste skočili na smoothie posle treninga možda ćete primetiti jače zdravlje organa za varenje, ali slabiju gleđ. Sav taj šećer – prirodan ili dodat – deluje protiv vas.
Pokušajte da ne pijete noću
Koji je vaš napitak koji ste izabrali pre spavanja? Ako popijete čašu crnog vina da ublažite anksioznost sa posla ili pustite decu da piju mešavinu voćnog soka i vode, razmislite još jednom o tome.
“Žlezde oko usta proizvode manje pljuvačke dok spavate. Pljuvačka neutrališe bakterijske kiseline koje proizvode usnen duplje. Međutim, potrebno je vreme da pljuvačka smanji kiseline u šupljini, pa stomatolozi preporučuju da se uzdržite od jedenja ili pijenja osim vode najmanje sat vremena pre nego što odete u krevet”, kaže dr Branddrr.
Izvor: Zdravaiprava