Loš zadah najčešće uzrokuju bakterije u ustima ili u probavnom traktu, a uspešno ga, osim redovnog pranja zubi, uklanjaju i prirodni lekovi i namirnice. Ovo su prirodni lekovi za loš zadah i fantastični su.
LIMUN
Brzinsko rešenje za neprijatan dah je limun, a dovoljno je da grickate krišku limuna ili njegovu koricu. Limunska kiselina u trenu neutrališe bakterije.
CIMET
Jedan od najpoznatijih začina, cimet uspešno rešava problem lošeg zadaha, a dovoljno je da u čašu vode stavite kašičicu začina i pomešate ga s medom. Isperite grlo nekoliko puta.
PERŠUN
Peršun sadrži klorofil koji ubija bakterije odgovorne za loš zadah. Posebno je delotvoran posle belog luka ili ribe, a dovoljno je samo da ga žvaćete. Deluju i eukaliptus, bosiljak i ruzmarin. Bilo da žvačete njihovo lišće ili napravite čaj i ispirate grlo, rešenje će biti isto.
JOGURT
Jedan nezaslađeni jogurt na dan smanjuje nivo sulfidvodika u ustima, jednog od uzroka neprijatnih mirisa.
Prirodni recepti: Menta, kim, čičak, pelin
U čašu kipuće vode stavite kašičicu kima i ostavite da se rashladi. Rastvorom isperite grlo od četiri do šest puta na dan.
U pola litra kipuće vode stavite malo lista mente i pustite da odstoji sat vremena. Mešavinom isperite grlo četiri do šest puta na dan.
U posudu stavite kašičicu čička i dodajte čašu vode, pa zagrejte dva, tri minuta. Ostavite da se rashladi sat vremena i isperite grlo sedam puta na dan.
Čaj od pelina je odličan lek kod obloženog jezika i protiv lošeg zadaha iz usta. Rašireno mišljenje da je “pelin zdrav i nikada ne može da škodi” ni u kom slučaju nije tačno. Treba biti oprezan s njim. Na šolju vode stavlja se jedva pola male kašike pelina.
Pripremila: Lidija Bratun