Ako razmišljate o vikend izletu ili da letovanje provedete istražujući prirodne lepote naše zemlje, na jugu Srbije otkrili smo čarobna mesta za letnji odmor. Grad Niš, Stara planina sa raskošnim vodopadima, divni toplički vinogradi i Đavolja Varoš samo su neke od lokacija sa velikim turističkim potencijalom.
Za sve koji se odluče za obilazak više destinacija, putovanje automobilom donosi mnogo prednosti. Možete krenuti na put svojim vozilom, a tu je i mogućnost da rentirate auto u agenciji u Nišu. U većini rent a car kompanija uglavnom možete iznajmiti pouzdan i siguran auto po povoljnoj ceni (za više informacija pogledajte ovde). U svakom slučaju, mnogo više slobode i komfora imaćete ako se u ovu avanturu upustite kolima no autobusom.
Koje su turističke atrakcije vredne obilaska na jugu, kako da do njih dođete i šta ne smete propustiti na ovom putovanju? Pročitajte kako da organizujete put i provedete divan odmor u jednom od najlepših predela Srbije.
Niš, Sićevačka klisura i druge lepote u okolini grada
Grad Niš je prva asocijacija kada se pomene jug Srbije. Kao najveći grad u ovom delu zemlje, administrativni i kulturni centar, Niš sa okolinom predstavlja dobru polaznu tačku za obilazak južne Srbije. Počev od Niške tvrđave, preko Ćele kule do arheološkog nalazišta Medijana, niške ulice skrivaju brojna blaga. Pored kulturno-istorijskih znamenitosti, u Konstantinovom gradu vas čekaju autentične kafane, simpatično Kazandžijsko sokače i čuvena Pobedina ulica.
Ako biste radije pobegli sa asfalta u prirodu, u okruženju postoji nekoliko zanimljivih mesta vrednih posete. Do izletišta Kamenički Vis, na primer, automobilom se stiže veoma brzo, za manje od pola sata, s obzirom da je od Niša udaljeno oko 14 kilometara. Brdo Čegar je još bliže, pa se tako od centra preko Somborske ulice i Matejevačkog puta kolima stiže za 15 minuta.
Niška Banja i Sićevačka klisura su, takođe, među glavnim i pritom dostupni turističkim atrakcijama u niškoj okolini. Do banje iz centra Niša stiže se za 20 minuta ako vozite Bulevarom Svetog cara Konstantina. Ukoliko želite do Sićevačke klisure, umesto skretanja u Nišku Banju treba samo da nastavite pravo kroz selo Prosek i Sićevo i za desetak minuta ste u jednoj od najlepših klisura naše zemlje.
Za sve koji bi da provedu nekoliko dana obilazeći jug, Niš je dobra baza između ostalog i zbog bogate ponude hotelskog i apartmanskog smeštaja po pristupačnim cenama.
Stara planina – dragulj istočne Srbije
Još nedovoljno istražena i pomalo divlja Stara planina je otkrovenje za mnoge turiste iz čitavog regiona. Zbog prelepih zelenih predela, mnogobrojnih vodopada i staza za pešačenje, ovaj najmlađi nacionalni park u zemlji fascinira posetioce. Na Staroj planini postoji veliki izbor smeštaja, naročito ako želite da isprobate čari seoskog turizma – tu su brojne kuće i brvnare u kojima će vas dočekati domaće meso, sir i razni delikatesi ovog kraja.
Blago Stare planine su vodopadi Bigar, Tupavica i Čunguljski skok, kao i kanjon Slavinjsko grlo (Rosomački lonci) koji se nalazi u ataru sela Dojkinci. Ako putujete iz Niša, najbliži put do Dojkinaca i Stare planine je preko Svrljiga i Kalne (oko 60 km). Za one koji bi da se ustreme na jedan od najviših vrhova – Babin zub, od Kalne se vozi oko 30 km do planinarskog doma “Babin zub” i hotela “Stara planina”.
Suva planina – “Alpi na jugu Srbije”
Poznati srpski naučnik Jovan Cvijić opisao je Suvu planinu kao “Alpe na jugu Srbije”. Ovaj planinski masiv sa svojim najvišim vrhom Trem važi za omiljenu lokaciju planinara u ovom delu zemlje. Ako niste posebno u kondiciji i spremni na uspone, pored zahtevnih postoje i lagane treking ture. Takođe, ako se odlučite da prenoćite u Nišu ili Niškoj Banji, moguće je organizovati i višednevne pešačke ture po Suvoj planini.
Početnu tačku jedne od staza do Trema predstavljaju Bojanine vode. Do njih se kolima stiže za manje od sat vremena, preko Jelašnice i Donje Studene. Ako biste iz Niša krenuli u obilazak Sićevačke klisure i planinarili na Suvoj planini, postoji i staza od Kosmovca preko Pasarela do Preslapa (duga je oko 19,5 km). Kolima iz Niša se ide kroz klisuru preko Crvene Reke i za sat vremena ste kod Kosmovca, spremni za pešačenje i uspon. Na ovoj trasi nalazi se i selo Tamnjanica, poznato kao srpska Provansa zbog prelepih polja lavande.
Vlasinsko jezero i Caričin grad
Najviše i drugo po veličini jezero u Srbiji je čuveno Vlasinsko jezero, nadomak Vlasotinca i Surdulice. Vlasina se opisuje kao “raj za prirodnjake” i oaza za sve koji žele da se odmore u netaknutoj lepoti prirode. Od Niša automobilom se stiže za nepuna dva sata (veći deo rute čini autoput, a i nakon izlaska očekuje vas dobar magistralni put do jezera).
Ako ste strastveni planinar istraživačkog duha, volite plivanje i aktivan odmor, onda je Vlasinsko jezero idealan izbor. Bilo da se rešite na jednodnevni izlet ili da isplanirate duži boravak u ovom kraju, plutajuća ostrva na jezeru, uređene pešačke staze i plaža ostaće vam dugo u sećanju.
Na putu između Niša i Vlasinskog jezera možete svratiti i do “srpskog Akropolja” – Caričinog grada. Na nekih pola sata vožnje od Leskovca preko Lebana ili četrdesetak minuta preko Bojnika nalazi se grad rimskog imperatora Justinijana I. Podignuto još u 6. veku, ovo utvrđenje imalo je velelepne bedeme i kule, unutar kojih baziliku i brojne kuće raznolike arhitekture.
Toplički vinogradi, Prolom Banja i Đavolja Varoš
Ukoliko više volite banje od planine i jezera, možda bi trebalo da putujete prema Topličkom kraju. U Toplici su posebno popularne Prolom i Lukovska banja, a na putu do ovih odmarališta sa modernim bazenima, spa centrima i parnim kupatilima možete svratiti i do Topličkih vinograda ili Đavolje Varoši.
Do Prolom Banje od Niša ima oko 80 km, a automobilska ruta ide preko Merošine, Prokuplja i Kuršumlije. Vožnja traje manje od dva sata. Potrebno je nekih 30 minuta od Proloma do prirodnog spomenika Đavolja Varoš, koji sa svojim zemljanim figurama predstavlja pravo svetsko čudo.
Put do Lukovske Banje od Niša nešto je duži (oko 100 km), isto se ide do Kuršumlije, a potom putem 35. U najvišoj banji u Srbiji čekaju vas termomineralni izvori, dobar smeštaj i predivno šumsko okruženje za lagane šetnje.
Toplica je nadaleko poznata kao vinogradarski kraj, pa možda ovu pustolovinu možete “začiniti” upečatljivim ukusima vina. Zakažite obilazak Topličkih vinograda ili vinarije “Doja”, gde će vas osim vinom dočekati i ukusnim sirevima. Obe vinarije nalaze se nedaleko od Prokuplja i do njih se vrlo lako stiže lokalnim putem.
Na kraju, uz dobar automobil i pametnu organizaciju možete napraviti i veliko putovanje koje obuhvata obilazak svih pomenutih turističkih atrakcija. Ako izaberete Niš za bazu, imate više mogućnosti na raspolaganju i priliku da uživate u nezaboravnim lepotama juga Srbije.
Autor: Srbijanka Stanković