Ako ste rešili da u sauni “izbacite” zimu iz sebe morate prvo da se pripremite. Dan pre odlaska u saunu treba piti malo više vode nego inače, a tog dana, tokom korišećenja saune, još pojačati unos tečnost u organizam. Najbolje je piti vodu, prirodne čajeve, ceđene sokove.
TUŠIRANJE
Pre ulaska u saunu treba da se istuširate mlakom vodom.
U suve saune treba da uđete sa suvom kožom, potpuno nagi, samo sa peškirom na kom ćete sedeti.
Naročito je bitno da vam stopala ne budu hladna, jer su ona regulator temeperature. Ugrejte ih toplom vodom pre ulaska u saunu.
MAKSIMALNO 15 MINUTA
U sauni se ne ostaje duže od 10 do 15 minuta. Nakon izalska ponovo se istuširajte mlakom vodom, pa tek onda hladnom.
ODMOR
Odmorite se na nekoj ležaljci, vodenom krevetu, gde vam je najudobnije, uz knjigu ili omiljenu muziku. Morate odvojiti makar deset minuta za opuštanje, pa tek onda se obucite. I to, takođe, činite sporo, bez žurbe. Telu treba vreme da se navikne na promenu temperature. To naročito važi ako je napolju hladno.
JUTRO ILI VEČE?
Nije bitno doba dana kada planirate da idete u saunu, bitno je da imate dovoljno vrmena da se odmorite nakon saune, da se sporo obučete, da ne žurite sa odlaskom. Možda je zato bolje da idete nakon posla.
PRAZAN ILI PUN STOMAK?
Nikada u saune ne ulazite sa punim stomakom. Sačekajte najmanje sat vremena posle obroka. Nakon konzumiranja alkohola nikako ne ulazite u saune. Ako imate nizak pritisak ne koristite saune “na prazan stomak” – pojedite neki lagan obrok, voće, salatu pa onda uživajte.
ONI DANI
Tokom menstrualnog ciklusa nikako ne bi trebalo koristiti saune jer može doći do pojačanog krvarenja, a i zbog higijene. Isto važi i za trudnice. Njima se ne preporučuje ni konzumirnaje ni kupanje u termalnim vodama.
Izvor: Mondo