Serotonin je hormon veoma važan za naše emocije, jer nam pomaže da se izborimo sa anksioznošću i stresom. On je glavni regulator brojnih procesa – spavanja, apetitita, raspoloženja, agresivnosti, impulsivnosti, straha, anksioznosti i povezuje se sa subjektivnim osećajem blagostanja.
Dugotrajna izloženost stresu „troši” serotonin i dovodi do njegove neravnoteže, što može da dovede do razvoja patoloških simptoma i sindroma poput anksioznosti, razdražljivosti, nesanice, paničnih napada, depresije, ispoljavanja impulsivnog ponašanja, suicidalnosti, fibromijalgije, gojaznosti, hroničnog bola, migrene.
U takvim slučajevima lekar će propisati neki od antidepresiva koji povećavaju nivo aktivnosti serotonina u centralnom nervnom sistemu i dovode do ublažavanja i povlačenja tegoba, bez razvoja tolerancije i zavisnosti karakteristične za grupu lekova koje nazivamo benzodiazepinima, poput lorazepama, bromazepama, diazepama…
Šta se povećava količina serotonina?
Što se tiče popularnih preporuka o unosu namirnica bogatih triptofanom iz koga se serotonin sintetiše, poput banana i ćuretine, moramo da napomenemo da se na taj način ne može uticati na nivo serotonina u mozgu i zato preporučujemo raznovrsnu, balansiranu ishranu koja mora uključivati i proteine, ugljene hidrate i masti u adekvatninim količnima.
Za povećanje serotonina pomažu fizičke aktivnosti. Odvojite barem 20 minuta dnevno da ih upražnjavate ili se bavite bilo kojim vidom sporta (trčanje, plivanje, ples, itd), i uskoro ćete podići raspoloženje i osećaćete se mnogo bolje. Ako ne možete da se bavite sportom – barem pešačite 30 do 45 minuta dnevno.
Fizička aktivnost se dopunjava dobrim snom: za proizvodnju serotonina neophodna je naspavanost. Svež vazduh (i još jednom – sunce), takođe pomaže da se poveća nivo serotonina. Više komunicirajte sa prijateljima i prijatnim ljudima, bavite se poslom koji volite, ili hobijem, slušajte omiljenu muziku, pružajte sebi više prijatnih trenutaka – to će sigurno pomoći.
Ostali hormoni sreće i ljubavi
Postoje još tri neurotransmitera koji igraju važnu ulogu u našem osećaju za blagostanje ili sreću, a to su: dopamin, endofrin i oksitocin.
Dopamin je povezan u našem mozgu sa „sistemom nagrađivanja“ i njegova proizvodnja je povećana kada naše telo traži načine da pronađe zadovoljstvo ili kada postigne željeni cilj.
Endorfin je neurotransmiter koji na neki način posredno povećava sreću, omogućavajući ljudima da lakše podnose ekstremni stres i bol, smanjuje glad i povećava imuni odgovor organizma.
Oksitocin je poznat kao ljubavni hormon – bez oksitocina nema bliskosti, a ni orgazma.
Izvor: Zdravaiprava