Ljubav boli, to svi znamo, a ima i dosta pesama na tu temu. Ali jedno je kada vam to kaže pesnik, a drugo kada to tvrde lekari. Nova istraživanja pokazuju da raskid, neuzvraćena ljubav i slomljeno srce izazivaju sindrome slične infarktu.
Ne kaže se uzalud da srce može da se slomi, a to znači i da zaista boli. To nije samo metafora iz umetničkih dela, ljubavnih filmova i romana. Savremena medicina danas poznaje sindrom slomljenog srca.
Koliko ste samo puta pomislili ili čuli nekoga da kaže: “Slomljeno mi je srce?” Koliko puta ste u tim trenucima osetili jak bol u grudima? Odgovor je – gotovo uvek – jer slomljeno srce ima identične simptome kao srčani udar.
Doktorka Ivana Burazor, kardiološkinja, navodi da se javlja jak bol u grudima, osećaj nedostka vazduha, osećaj gušenja.
– Kada ove osobe zatraže pomoć, na elektrokardiogramu se vide znaci akutnog infarkta miokarda koji se obično vezuje za jedan od zidova. Čak dolazi do blagog porasta enzima. Da bi se potpuno potvrdila dijagnoza slomljenog srca potrebno je uraditi koronarnu angiografiju- istakla je dr Burazor.
Psihijatar dr Anđelka Kolarević kaže da je dokazano da u mozgu određeni delovi koji su povazani sa emocijalnim reakcijama daju signale kao da srce boli.
– To je zapravo kao zaštitna uloga da stanemo i porazmislimo da li nam je potrebna ta veza i da prihvatimo gubitak, ostavljanje od strane partnera. I onda zaista osećamo i plitko disanje i bol u srcu i palpitaciju, to jest lupanje srca- objasnila je dr Kolarević.
Okidači su brojni – od razvoda ili raskida, preko bolesti ili smrti partnera, deteta, roditelja, do gubitka posla. Stanje koje je posledica gubitaka, pripisuje se naglom lučenju adrenalina, s kojim organizam ne može tako lako da se izbori.
– Taj nivo adrenalina do čijeg je porasta došlo u krvi je mnogo teško kontrolisati zbog toga što gubitak, tugu, odnosno tu sponu između uma i srca ne možemo jednostavno da zaustavimo lekovima. U akutnoj fazi kada se bolest potpuno manifestuje pacijenti dobijaju standardnu terapiju koja bi poboljšala funkciju srca kao pumpe, ali na duge staze važno je da pojedinac zna da uspostavi balans između uma i srca- naglasila je dr Burazor.
Dobra strana ove priče jeste to što simptomi slomljenog srca ne traju dugo.
– Posledice nisu fatalne. Same od sebe promene se povlače unutar nekoliko dana, a potpuno se srce vraća na svoju standardnu dimenziju unutar dva meseca- precizirala je dr Burazor.
A kada vam neko ili nešto slomi srce, znajte da je razgovor lekovit. Pričajte o svojim problemima sa porodicom, prijateljima ili psihijatrom.
– Najvažnije je da prihvatimo da je neko otišao. Niko nas ne ostavlja, ljudi dolaze i odlaze. Otišao je i mi treba da ga pustimo da ode, a da mi sebe spoznamo, da budemo što više sami sa sobom, ali isto tako i da budemo sa drugim važnim ljudima, da pričamo sa njima, da se nekako ventiliramo i da taj stres izbacimo- savet je dr Kolarević.
Sindrom slomljenog srca prvi put su opisali japanski lekari pre više od 15 godina. Danas se zna da od njega češće obolevaju žene i to čak devet do deset puta.
Izvor: www.rts.com