Sok od sirove bundeve sadrži saharozu, korisne pektinske supstance, mnogo mineralnih soli i vitamina. Sadrži i retki vitamin T, koji pomaže apsorpciju teške hrane i sprečava gojaznost, pa bi bilo dobro, ako nikad niste, da ga sada probate. Na pijacama upravo sada možete da kupite odlične bundeve, nisu skupe, a veoma su lekovite.
Sok od bundeve kao lek dobar je za zdravlje zbog velikog prisustva esencijalnih nutrijenata. Oni su neophodni za normalno funkcionisanje organizma. Bogat je vitaminima A, B, C i E. Sadrži minerale poput kalijuma, kalcijuma, cinka, fosfora, i drugih. Poseduje i određenu količinu omega-3 masnih kiselina. Nema zasićene masti koje povećavaju holesterol i 100 g ploda bundeve ima samo 26 kalorija.
Ko treba da pije sok od bundeve?
Poboljšava rad organa za varenje
* Ovaj napitak dobro čisti organizam i sistem za varenje, poboljšava rad gastrointestinalnog trakta, pomaže u izbacivanju žuči. Usled poremećaja razmene materija (metabolizma) i oboljenja jetre treba jesti po pola kilograma mekog dela bundeve dnevno i piti po jednu do dve čaše soka.
Čuva bubrege i kardiovaskularni sistem
* Sok od bundeve posebno je koristan u slučaju oboljenja bubrega i kardiovaskularnih tegoba, praćenih otocima. Tada treba piti po pola čaše ovog soka na dan.
Dobar je za prostatu
* Muškarcima koji pate od upale prostate ruska narodna medicina savetuje da svakodnevno tokom dve-tri nedelje piju po čašu soka od bundeve.
Tera nesanicu
* Ako patite od nesanice preporučuje se da pred spavanje popijete čašicu (70 ml) soka od bundeve s medom, a u slučaju kamena u bubregu i mokraćnoj bešici – po četvrtinu ili polovinu čaše soka od bundeve tri puta dnevno. Kura traje deset dana.
NAPOMENA: Kontraindikacija za primenu ovog soka praktično nema, samo je u pitanju individualna podnošljivost. Sok od bundeve može se piti i u kombinaciji sa sokom od šargarepe i jabuke.
Lekovitost bundeve
Nauka je dokazala da se u bundevi nalazi veliki broj fitonutrijenata karotenoida. Karotenoidi su zaslužni za narančastu boju ove namirnice, ali i za mnoga lekovita svojstva bundeve.
Među njima su alfa-karoten i beta-karoten, poznati i kao provitamini vitamina A, jer ih je moguće pretvoriti u aktivan oblik vitamina A. Osim što je svojom koncentracijom provitamina A odličan izvor vitamina A, takođe je dobar izvor vitamina C. To sinergijsko delovanje antioksidansa koristi ne samo zdravlju srca, već i celokupnom zdravlju jer pomažu u sprečavanju razvoja ateroskleroze. Kako sadrži čak 90 odsto vode, lako je svarljiva, a pored toga sadrži i vlakna.
Odlična je za sve one koji imaju probleme sa probavom jer je podstiče i tako smiruje upale probavnog trakta. Ona omogućava bolje funkcionisanje jetre i žuči, sadrži enzime koji razgrađuju masnoću u krvi. Takođe pospešuje izlučivanje mokraće, pomaže kod upala mokraćnog sistema i sprečava nastanak bubrežnog kamenca.
Kod bolnih proširenih vena bundeva takođe može da pomogne, preporuka je narodne medicine. Dovoljno je da se sveže istrugana bundeva stavi kao oblog na bolna mesta i drži što duže.
Osobama sa zapaljenjem bešike ili bubrega savetuje se da svakodnevno jedu obrok koji se sastoji od dinstane bundeve sa malo paradajza i iseckanog crnog luka. Sve to, pre iznošenja na sto, treba začiniti sa kašikom do dve pavlake, ali bez soli.
Bundevu mogu da jedu i dijabetičari pod uslovom da je ne zaslađuju, kao i osobe sa oboljenjima želuca i tankog creva. Ko ima psorijazu bundevu treba da jede svaki dan dok je ima na pijaci, kuvanu, pečenu u rerni ili kao sok.
Napitak od bundeve, kefira i meda
Potrebno je
4 čaše prirodnog kefira, 150 g kuvane i ispasirane bundeve, 1 kašika prirodnog meda
Priprema
Dobro izmešajte kefir i bundevu, pa dodajte kašiku prirodnog meda. Osim što će ojačati imunitet, ovaj napitak povoljno deluje na organe za varenje, kao i na metabolizam.
Izvor: Zdravaiprava