Valunzi. Ta reč zvuči kao da ste na pragu jednog užasnog i mračnog doba u životu. Menopauza zvuči još gore. Ovo su samo neke od predrasuda sa kojima se suočavaju žene na svim meridijanima, uplašene da im menopauza donosi nešto novo, promene na koje nisu spremne i koje ne žele. Subspecijalista endokrinologije prof . dr Svetlana Vujović, govorila je na MENO talk panelu, u organizaciji brenda VICHY, koliko je važno da imamo znanje da je život moguće živeti kvalitetno u svim fazama, da su hormoni ključni za naše zdravlje i kako je moguće postignuti da žena bude srećna i zadovoljna do stote godine.
“Bez znjanja i edukacije nema ničega. Sve se menja tako i hormoni imaju od rođenja do kraja života imaju ogromnu ulogu u zdravlju žena. To je zato što oni na svim našim krvnim sudovima deluju nalaze mesta na kojima deluju hormoni. Od ulaska u pubertet, pa do kraja života ako njihova koncentracija nije dobra pojaviće se bolest. Mi nećemo biti dobro. A ako znamo da ispravimo te sitne disbalanse onda ćemo živeti kvalitetnije, neće biti bolesti izmenićemo i uništiti predrasude o takozvanim kriznim godinama. To ne prihvatam, kriza ne postoji jer ako postoji znanje ne nostoji kriza. Ako ne postoji znanje onda ćemo živeti kao u ledenom dobu. A mi treba da gledamo napred”, objasnila je dr Vujović ističući da čim se menstrualni ciklus poremeti, tada je pravi trenutak da žena poseti lekara i počne da brine na jedan drugačiji način o svom zdravlju.
Njen savet je da žene ne treba da trpe i da same prolaze kroz promene koje život nosi.
“Najnoviji svetski standardi pokazuju da žena treba da ima ciklus 55 godina, jer je produžen životni vek. Borim se za kvalitetan život preko stote godine. A kako ćemo uspeti zavisi od nas samih. Nema potrebe da pustimo biologiju da sama odradi svoje. Od toga kakvi su naši hormoni u telu zavisi kako ćemo živeti život. Ako krenemo sa ispravkama čim se poremeti ciklus i ispravimo ono što nije u redu, onda se neće javiti silne bolesti kao što su depresija, anksioznost, nesanica, odsustvo seksualne želje, neće doći do osteoporoze, kardiovaskularnih bolesti, suvoće kože”, navodi ugledan doktorka.
Važan je i stil život, prema njenim rečima, a ona kaže da je veoma važno da stresore kompenzujemo na vreme. Takođe, doktorka kaže da žene koje se suočavaju sa promenama moraju da budu svesne da se sve u ovoj fazi ne dešava samo njima i treba ohrabriti žene da se jave visokoobrazovanim stručnjacima.
“Lečenje komplikacija nije dobro jer nećemo dobiti pun efekat. Možemo da promenimo to stanje, ali slušajmo najnovija znanja. Razbijajmo tabue i verujmo u najnovija istraživanja. Ne odbijajte hormonske terapije, jer su one danas personalizovane. Idemo dalje, treba da živimo kvaliteno i posle stote godine”, objasnila je dr Vujović navodeći kao primer da postoje slučajevi kada je pacijentkinja sa 16 godina ušla u menopauzu.
“Stresor je u 50 odsto slučajeva okidač za ove negativne procese. A istraživali smo i nećete verovati došli smo do zaključka da je za ženu najvažnija uloga zapravo uloga koju muškarac ima u njenom životu. Tako da je najveći broj muškarca pokreće hormonske pomene kod žena”.
Zato je njen savet damama da ujutru kada se pogledaju u ogledalo budu nasmejane, da budu srećne što su žive, da moraju da znaju da su potrebne i da budu svesne sebe.
“Već to saznanje je kao da smo dobile na lotou. Sve drugo što tražimo od sebe je relativno. Treba sebe da stavimo na prvo mesto, moramo da mislimo o sebi i da se više volimo”.
Govoreći o endokrinologiji dr Vujović je rekla i da su danas u fokusu biljni hormoni koji se koriste individualno.
“U ovom svetu se dosta toga menja svakodnevno. Hormonimam se svi bave, kažu da su opasni a ne znaju zašto. Zato moramo da pričamo o tome i da edukujemoi lekare i pacijente”.
I dr sci. med. Aleksandra Novakov Mikić, ginekolog, je takođe saglasna da ne treba bežati od hormonske terapije jer se percepcija menja iz dana u dan. Danas je prema njenim rečima poznato da nas testosteron štiti od nekih bolesti kao što je Alchjmerova bolest i od tonjenja od toga šta može da bude kada dođemo u određene godine.
“Sad smo u situaciji da pametno koristimo hormone. Napravimo vaš profil i shodno tome namestimo fino nameštanje šta ćete da koristite. To je način na koji treba da razmišljamo o terapiji. Onda vas pratimko, pa za tri meseca vidimo kako ćete da reagujete, pa vas jednom godišnje pratimo, i tako živimo, kontrolišemo to. Progesteron i testosteron su jako važni hormoni”, istakla je Novakov Mikić.
Suvoća kože jedan je od prvih znakova i “simptoma” menopauze. Brend VICHY kreirao je posebnu liniju proizvoda Neovadiol pod sloganom “Nema pauze u menopauzi”. U ovoj liniji postoje dnevne i noćne kreme za žene u periomenopauzi, menopauzi i postmenopauzi sa posebnim komponentama koje ženiobezbeđuju pravilnu negu.
Pogledajte ceo snimak panel diskusije MENO talk.
Pripremila: Mariota Vlaisavljević