Ponekad nema ništa bolje od uživanja u čaši dobrog belog vina… Ali šta je sa polifenolima? Verovatno ste već negde čuli za ovaj izraz koji se najčešće povezuje s vinima, čajevima, nezrelim voćem i ostalim (pomalo gorkim) namirnicama i napicima. Ali šta su zapravo polifenoli? To su fenolni spojevi koje možete pronaći u određenim biljkama i algama, a stvaraju suvi, gorak ukus u našim ustima. U istoriji su se koristili za sušenje životinjskih krzna, a danas su ipak najpoznatiji zbog učinka koji imaju na hranu i piće.
Kada se polifenoli nađu u vašim ustima, spajaju se s proteinima u pljuvačkoj i sprečavaju ih da obavljaju svoju funkciju – održavaju vaša usta “podmazanim” kako biste lakše gutali hranu koju konzumirate.
Namirnice koje će izazvati ovaj “suvi” osećaj u vašim ustima su vino, posebno čaša belog vina, određeni čajevi, kafa, grejp, bobičasto voće, tamna čokolada, grožđe i zelene banane.
Međutim, kada se pravilno balansiraju polifenoli mogu potpuno obogatiti vaše obroke.
Zanimljivo je i da je prof. Flečner-Mors sa Univerziteta Ulm dokazao je da kod dijeta za mršavljenje 10 % unetih kalorija slobodno možete zameniti belim vinom.
Rezultat će biti isti kao da ste se mučili “nasuvo”. Nije beznačajno. Doduše, nije dokazano da je alkohol u bilo kakvom obliku katalizator gubitka težine.
U studiji iz 2015. godine, istraživači otkrili su da belo vino može da poboljša rad srca i metabolizma (tako može biti i crno vino).
Belo vino takođe može pomoći u poboljšanju nivoa holesterola jednako koliko i crveno vino, prema istraživanju iz 2014. godine.
Na kraju, belo vino ima prednost nad crvenim vinom. Istraživanje sa Univerziteta u Buffalu provedeno 2002. godine sugeriše da konzumiranje belog vina – više nego crvenog – može pomoći u održavanju zdravlja pluća.
A ono što je važno jednu stvar nikako ne smete da zaboravite –umerena konzumacija! Prevedeno u praksu, to znači jedna čaša vina (150 ml) dnevno za žene, odnosno dve čaše (2 x 150 ml) za muškarce.
Izvor: Magazin.novosti