Svetlosna terapija, koja se dugo koristi kao metoda poboljšavanja raspoloženja kod setnih osoba zimi kada su dani kraći, može se koristiti i kod lečenja depresija nepovezanih s izmenama godišnjih doba, pokazalo je kanadsko istraživanje.
Dok se mnogima koji pate od depresije može pomoći lekovima ili psihoterapijom, to ipak ne deluje kod svih, jer se neki pacijenti ne pridržavaju propisane terapije zbog nuspojava ili izazova koji su povezani s pristupačnošću lečenja ili cenom.
– Ovo je prvo istraživanje koje pokazuje da svetlosna terapija sama za sebe daje dobre rezultate. I prvo koje je uporedilo uticaj kombinacije lekova i svetla, i svetla samog za sebe – kaže vođa istraživanja Rejmond Lem sa Univerziteta Britiš Kolumbija.
Da bi ispitali efekat terapije svetlom na depresije čija pojava nije vezana za godišnja doba, Lem i saradnici su “slučajnim” odabirom rasporedili 122 pacijenta u četiri grupe, a “ispitivanje” je trajalo mesec dana.
Jedna grupa je bila na lekovima, druga na terapiji svetlom, treća na kombinaciji tih metoda, a četvrta je bila kontrolna grupa koja nije primala nikakvu terapiju.
Aktivno lečenje sastojalo se od dnevne doze fluoksetina i dnevne izloženosti fluorescentnom svetlu u trajanju od 30 minuta posle buđenja. Grupe koje nisu primale obe metode lečenja bile su izlagane neaktivnom svetlu i/ili tableti bez aktivnih sastojaka.
Posle mesec dana lečenja, najmanje poboljšanje zabeleženo je kod kontrolne grupe koja nije primala nikakvu terapiju.
Naučnici ističu da je nepoznat mehanizam kojim svetlosna terapija deluje, ali je moguće da resetuje biološki ritam u mozgu.
Najčešći psihički poremećaj
Stručnjaci u časopisu “JAMA Psyhiatry” navode da je depresija jedan od najčešćih psihičkih poremećaja. Kako naglašavaju, depresija je i vodeći uzrok invalidnosti i smanjenog kvaliteta života širom sveta.
Izvor: Zdravaiprava