Taoistički mudraci taj či zovu eliksirom mladosti jer održava mladalački izgled i dugovečnost. Dok vežbate ovu drevnu kinesku veštinu, nije vam potrebna fizička snaga i brzina, već je bitno da se opustite i usmerite pažnju na pokret. Zbog toga taj či mogu vežbati svi – stari i mladi, žene i muškarci, zdravi i bolesni.
MEDITACIJA U POKRETU
Taj či čuan, ili samo taj či, u bukvalnom prevodu znači “vrhovna nadmoćna pesnica”. Poreklom je iz Kine, gde je nastao kao oblik borbene veštine.
Često ga nazivaju “meditacija u pokretu” jer osobe koje ga upražnjavaju, polako i nežno kreću svoje telo, istovremeno duboko dišući i održavajući samosvest, kao kod meditacije. Izučavanje tai čija fokusira se na tri oblasti – zdravlje, meditaciju i borbenu veštinu.
Zdravstveni efekti ove veštine svode se na uklanjanje uticaja stresa, meditacija se koristi za postizanje fokusa i smirenja neophodnih za upražnjavanje tai čija, dok borbeni aspekt podrazumeva njegovu upotrebu u samoodbrani.
– Osnovni principi tai čija su relaksiranost uma i tela, lagani pokreti kojim se stvaraju pulsacije u organizmu i aktivira vitalna životna energija. Stvara se harmonija između uma i tela i tako budi prirodna urođena sposobnost samoisceljenja koju poseduje svako živo biće. Svaki pokret u taj čiju je kružan, opušten i praćen prisutnošću uma – objašnjava Vladimir Toplošek, instruktor tai či čuana.
OTKLANJA STRES, UNOSI SKLAD
Taj či se može vežbati u salama, u prirodi, parkovima, ali i na veoma malom prostoru.
– Obično se izvodi u manjim ili većim grupama, a ako je reč o ljudima s težim povredama praktikuju sejednostavnije vežbe koje se mogu izvoditi ležeći ili sedeći. Vežbe se uz pomoć trenera mogu naučiti veoma brzo a zatim praktikovati i kod kuće – ističe Topolšek. Pripremila: Lidija Bratun