Primetili ste da vaše dete otežano diše na nos, hrče noću, lice mu je bledo, a usta stalno otvorena? Ima zadah, slab apetit i umoran i pomalo nezainteresovan izgled lica? Najverovatnije da je u pitanju uvećani treći krajnik.
Funkcija trećeg krajnika je ista kao i ostala dva – nepčana krajnika, sa kojima zajedno učestvuje u odbrani organizma od infekcije. Treći krajnik je kod većine mališana normalnih dimenzija, nalazi se na prelazu nosa u ždrelo i ne pravi značajnije probleme. Ali kada se uveća, a to se obično dešava usled zapaljenja, može da uzrokuje probleme, naročito kod dece u prvim godinama života. Akutno zapaljenje trećeg krajnika ili adenoitis relativno se lako leči kombinacijom antibiotika i otpušavanja nosa, ali, ako se infekcije često ponavljaju, a treći krajnik ostane trajno uvećan, nastaju ozbiljni problemi.
Pedijatar može da nasluti da dete ima hronično uvećan treći krajnik jer takva deca obično noću hrču, imaju česte infekcije grla, a neretko imaju učestale upale srednjeg uva.
Zapaljenje srednjeg uva kao posledica
Na mestu gde se nalazi treći krajnik, završavaju se i unutrašnji ušni kanali (eustahijeve tube) koji su povezani sa srednjim uvom. Kada uvećani treći krajnik zapuši tube, veoma lako nastaje zapaljenje srednjeg uva. Ako je ono kod deteta često zahvaćeno zapaljenjem, može doći i do oštećenja sluha. Međutim, treći krajnik čak i ne mora da bude pod infekcijom da bi bio uvećan. Tada takođe može da dođe do nagluvosti, a da to ni ne primetite jer dete nema simptome bolesti, krajnik nije upaljen i ne boli ga.
Pravu dijagnozu postavlja ORL specijalista
Ako je treći krajnik dugo uvećan, dete poprima karakteristične crte lica – otvorena usta, izraženi podočnjaci, bleda koža jasno ukazuju da dete nije dobro. Ipak, pravu dijagnozu može da postavi samo specijalista za bolesti uha, grla i nosa koji će videti da li je treći krajnik zaista uvećan. ORL specijalista će videti i kakvo je stanje bubnih opni i da li u unutrašnjosti srednjeg uva ima sekreta. Naravno, procenjuje se i detetov sluh, pa kad se sve to obavi, donosi se odluka o eventualnoj hirurškoj intervenciji.
Da li je operacija komplikovana?
Svaka intervencija nosi određene rizike, ali ova spada u one sa minimalnim mogućim komplikacijama. Iskusan ORL specijalista će za relativno kratko vreme izvaditi treći krajnik i rešiti dete muka. Ogromna većina dece ode kući na dan operacije, a potom se savetuje mirovanje uz laku, kašastu hranu.
Tonsilotren za česte upale grla
Ako vaše dete ima česte upale grla, isprobajte Tonsilotren, nemački prirodni preparat. Pažljivo odabrane i kombinovane homeopatske, biljne i mineralne aktivne sirovine u leku Tonsilotren omogućavaju: smanjenje bola u grlu kod virusnih infekcija, smanjuje mogućnost pojave ponovnih infekcija grla i upale krajnika i podstiče odbrambene mehanizme samoizlečenja odnosno jača imuni sistem. Tonsilotren podstiče jačanje imunog sistema u celini, ubrzava zarastanje oštećenih tkiva i sprečava ponovne angine i to za dva i po puta, kako su pokazala brojna klinička ispitivanja.
Izvor: Zdravaiprava