Da li ste znali da Ajurveda identifikuje tri različita tipa glavobolje? Nastavite sa čitanjem da utvrdite uzrok vaše glavobolje i potom probate sa potpuno prirodnim lekovima. Otkrićemo vam tri ajurvedske pomoći u borbi sa glavoboljama.
Preko 45 miliona Amerikanaca doživljava hronične glavobolje, prema Nacionalnoj zdravstvenoj fondaciji, a 29,5 miliona pati od migrena. Ako ste jedan od njih, možda ste u iskušenju da popijete pilulu za brzo olakšanje.
Ali, ako imate tinjajući osećaj sumnje da lako dostupni lekovi ciljaju na simptome, a ne uzrok bola, verovatno ste u pravu.
Ajurveda ima drugačiji pristup. Vaidyas, odnosno tradicionalni lekovi, kažu da je vaša glavobolja poziv za buđenje: Obratite pažnju na vaše telo, um, emocije. Šta uzrokuje vaš bol? Kako možete doći do korena problema? Svaka glavobolja može da ispriča priču. Nastavite sa čitanjem da utvrdite uzrok vašeg bola, a posle isprobajte prirodne ajurvedske lekove.
Ajurveda klasifikuje mnoge vrste glavobolja u odnosu na to koja doša (suptilni princip energije) je van ravnoteže u vašem telu-umu: vata, pitta ili kapha.
VATA GLAVOBOLJA
Ako imate lupajući, pulsirajući, migrirajući bol na potiljku, to znači da imate vata glavobolju. Tenzija u vratu i ramenima, osetljivost leđa i znaci zatrovanosti debelog creva (poput konstipacije), kao i nepobeđeni strahovi i anksioznost, mogu doprineti ovom tipu bola.
Šta uraditi?
Pred spavanje, prokuvajte jednu kafenu kašičicu haritakija u prahu, u šolji vode, onda popijte. Nežno masirajte vrat toplim vacha (iđirot ili kalamus) uljem korena, lezite sa nozdrvama paralelnim plafonu i stavite pet kapi mlakog ulja susama u svaku nozdrvu, za jedan vata-smirujući nasya tretman (terapija nazalnim uljima).
PITTA GLAVOBOLJA
Ako vam glavobolja počinje u slepoočnicama i širi se ka centralnom delu glave, možete pratiti problem sve do disbalansa vezanog za pittu, koji se javlja u stomaku i organima za varenje (kao što su gorušica, nesvarljivost kiselina, hiperacidno stanje) i/ili nerešeni bes i iritabilnost. Pitta glavobolje se karakterišu pucajućim, gorućim, probijajućim ili penetrirajućim bolom, i mogu biti povezane sa mučninom, vrtoglavicom ili/i osećajem pečenja u očima. Ovi simptomi su pojačani usled jakog svetla, toplog sunca ili visokih temperatura, ili pri konzumaciji kiselog voća, kiselih krastavaca i začinjene hrane.
Šta uraditi?
Zato što su ove glavobolje vezane za disbalanse u stomaku i organima za varenje, jedite hranu koja umiruje pittu, kao što su krastavci, korijander i datulu. Uzmite dve kafene kašičice aloe vera gela tri puta dnevno i stavite tri kapi čistog, toplog ghee-a (pročišćenog putera) u svaku nozdrvu, pred stavanje. Onda utrljajte toplo kokosovo ulje na tabane i uživajte u dubokom, podmlađujućem snu.
KAPHA GLAVOBOLJA
Ako vam se glavobolja javlja u zimu ili proleće, napada uveče ili ujutro, praćena je kašljem ili curenjem iz nosa, ili se pojačava kada se savijete, vi imate kapha glavobolju. Najčešće otupljujuć i duboko pozicioniran, bol kreće u gornjem frontalnom delu lobanje, pomera se na dole ka čelu i može da se uvuče i u sinuse. Začepljenost sinusa, prehlade, gripovi, polenska groznica i druge alergije, izazivaju kapha glavobolje.
Šta uraditi?
Uzmite pola kašičice sitopaladi praška, tri puta dnevno, sa medom. Onda stavite kapljicu ulja eukaliptusa u činiju vruće vode, prekrijte glavu peškirom, i inhalirajte paru da pročistite sinuse.
Najveći broj glavobolja može da se ublaži korišćenjem ajurvedskih lekova, ali, ako imate glavobolju koja traje više od nekoliko dana, praćena je groznicom ili nadutim vratom; isto tako, ako iskusite neurološke simptome kao što su zamagljen vid, teškoće sa koordinacijom ili govorom, gubitak pamćenja, utrnulost ili slabost u rukama ili nogama; ako se probudite u ponoć sa glavoboljom i osećate potrebu da se ispovraćate; ako vam je glavobolja posledica infekcije uha, meningitisa, ili spinalnog artritisa; ili ako imate česte glavobolje koje izgledaju sve ozbiljnije, molimo, posetite doktora.
Glavobolje takođe mogu da se prošire usled problema sa ušima, očima, insomnijom, alergijama na hranu, pogrešnom ishranom, previše putovanja, nezdravim odnosima, neispoljavanja emocija, izloženošću hladnim temperaturama, tenziji u vratu, ili predugim radom (na primer, ispred kompjutera) u lošem stavu tela. Čak i spavanje na dva jastuka može izazvati glavobolju!
Ksenija Janjić za JP
Izvor: yogainternational.com