Oko 56 miliona pobačaja obavi se godišnje u svetu, a brojka se znatno smanjila poslednjih godina u razvijenih zemljama, dok je ostala na otprilike istom nivou u zemljama u razvoju, navodi se u novoj studiji.
Snižavanje broja pobačaja u razvijenim zemljama može se pre svega pripisati smanjivanju broja u zemljama istočne Evrope, kaže se u studiji koja je objavljena u britanskom medicinskom časopisu “The Lancet”.
Između 1990. i 2014. stopa namernih prekida trudnoće u razvijenim zemljama smanjila se sa 46 na 27 na 1000 žena u fertilnoj dobi (15 do 44) zahvaljujući lakšem pristupu kontracepcijskim sredstvima.
Najveće smanjene zabeleženo je u istočnoj Evropi, broj se smanjio s 88 na 42. U središnjoj Evropi broj abortusa smanjio se s 39 na 26 na hiljadu žena, u severnoj Evropi s 22 na 18 a u severnoj Americi s 25 na 17 tokom istog perioda.
U zemljama u razvoju gde kontracepcijska sredstva nisu tako dostupna, stopa abortusa ostala je na otprilike istom nivou kao i u ranijem periodu.
Gilda Sedg s Instituta Gutmaher u Njujorku koja je koordinirala studiju rekla je da se više od “80 odsto neželjenih trudnoća dogodi kod žena koje nemaju pristup modernim metodama kontracepcije, a dobar deo tih trudnoća završi abortusom”.
Stručnjaci kažu da je između 2010. i 2014. najviša stopa pobačaja zabeležena u Latinskoj Americi gde se 32 posto trudnoća završilo namernim prekidom. U tom području više zemalja ima vrlo restriktivne zakone o pobačaju.
Kao što pokazuje slučaj tih zemalja, zakoni ne smanjuju broj namernih prekida trudnoće već navode žene da odlaze kod nestručnih osobe na opasne zahvate.
– Pobačaji se neće sprečiti tako što će se žene kazneno goniti. To će ih samo okrenuti prema ilegalnim službama ili metodama- kaže Diana Grin Foster sa Univerziteta u Kaliforniji.
Izvor: www.net.hr