Pletenje je najbolja antistres terapija potvrdila su brojna istraživanja u kojima se navodi da se više od 80 odsto ljudi koji se bave pletenjem osećaju srećnije. Pored toga što pletenje opušta, ono ima i brojne zdravstvene koristi – snižava broj otkucaja srca, jača koncentraciju, koordinaciju i povećava kapacitet za učenje novog, otkriva za portal “Zdrava i prava” mr ph. Vanja Piperović Mileusnić, specijalista kozmetologije i zaljubljenica u pletenje.
– Majka me naučila da pletem još kada sam bila mala. Uz zahtevan profesionalni angažman koji je imala, ali i raskošne talente, stizala je i da plete, šije, veze, hekla i sve to je radila na najkreativniji mogući način. Uvek smo moje sestre i ja, imale unikatne džempere, haljine, torbice, rančeve, kape na kojima su nam svi zavideli.
Kada te obuzme stvaralačka strast
Tu stvaralačku strast nasledila sam od nje, ali nisam naučila da počinjem i završim rad koji sam plela, jer je to bilo zahtevno za devojčicu mojih godina. Od tada do danas prošlo je mnogo godina i puno toga se iz korena izmenilo u mom životu. Igle za pletenje ponovo sam uzela u ruke pre nekoliko godina kada mi se desila velika porodična tragedija i ceo svet srušio u jednom danu. Uz sve to i polomljena leva ruka čija je rehabilitacija uz nekoliko operacija trajala više od godinu dana. Morala sam da nadjem način za oporavak, a to je, ispostavilo se, bilo pletenje. Ugledala sam poziv za školu pletenja u Ateljeu Milene Čvorović koju sam upisala bez razmišljanja.
Bilo nas je, priča, pet žena iz različitih sfera poslovnog života, uglavnom na visokim menadžerskim pozicijama koje su tražile ventil, relax, hobi ili oporavak kroz tehniku pletenja. Imali smo divnu i strpljivu učiteljicu koja nas je iz časa u čas iz petlje u petlju učila da ovladamo tehnikom, protumačimo nalepnice na klupku vune, pravilno odaberemo odgovarajuće igle, čitamo šeme i naučimo da započinjemo i završimo rad, što nam je svima bilo najteže.
Pletenje srcem, petlju po petlju
Petlju po petlju, jedna kriva jedna prava, plela sam neki svoj svet koji mi je postao oslonac, ljubav, zadovoljstvo i neizmerna radost. Uskoro su svi moji ukućani, prijateljice, kume imale ponešto od mojih rukotvorina. Najčešće su to bile kape, šalovi i bezprsne rukavice u šarenim bojama. Zaista je neverovatno, šta sve može da nastane od para igala, klupka vune i veštih ruku. Proces pletenja je izuzetno smirujući, skoro pa meditativno se ponavlja radnja s prsta na prst, iz reda u red, a vi sve pratite i 100 odsto ste u tome, i samo u tome. Ako i pogrešite, možete da isparate i počnete iz početka, ili da izaberete da idete dalje sa tom greškom.
U svakom slučaju proces je izuzetno blagotvoran i ima višestruke pozitivne efekte na zdravlje, snižava broj otkucaja srca, jača koncentraciju, koordinaciju i povećava kapacitet za učenje novog. Nakon uspešno završene škole pletenja sa diplomom, moj put sa vunicama se dalje nastavio.
Pristupila sam udruženju kreativnih žena Knitting with Heart -Pletenje Srcem koje su organizovale radionice pletenja i heklanja.
U humanitarne svrhe pleli smo kapice i poklanjali onima kojima su bile zimi najpotrebnije. Uz sve to sjajno smo se zabavljale, jer su to druženja uglavnom po manjim kafićima sa prisnom atmosferom gde zajedno razgovaramo, smejemo se, pijemo kafu, razmenjujemo ideje i nadopunjujemo jedna drugu i radujemo nastalim rukotvorinama.
Sada pravim divne torbe
Ni ovde nije kraj…počela sam da heklam i to uglavnom sa pamučnim trakama od kojih se prave divne torbe. Tu sam za početak bila samouka, mada naviknuta na celoživotno obrazovanje i diplome, upisala sam kasnije i školu heklanja. Uz brojne hobije koje imam najponosnija sam na pletenje. Pletenje i heklanje su moja strast i srećna sam što sam zadovoljila tu unutrašnju potrebu koja mi je donela olakšanje i utehu kada mi je to bilo najpotrebnije.
Tekst:Vanja Piperović Mileusnić