Statistika saobraćajnih nezgoda u Srbiji, pokazuje da je, tokom prethodnih deset godina stradalo 126 mališana i to najviše u automobilu(56%), trećina (29%) na ulici, dok je svako osmo dete (12%) stradalo na biciklu. Nasuprot Srbije, Švedska je zemlja u kojoj nema poginule dece u nesrećama i koja je razvila sopstveni sistem bezbedne vožnje za najmlađe. Ova skandinavska zemlja prva je uvela obavezno vezivanje pojasa, a potom i obavezno sedište za decu postavljeno u pravcu suprotnom od kretanja vozila. Danas se Švedska smatra jednom od najbezbednijih zemalja u saobraćaju s upotrebom pojasa od 96% do 97%.
„Godine 1997. švedski parlament predstavio je inicijativu „Vizija 0“, s namerom da smanji broj smrtnosti i teških povreda u saobraćaju na nulu. Nismo još dostigli cilj, ali radimo svi zajedno na tome i Vlada i kompanije, te je taj broj, prvi put prošle godine, bio ispod 200 poginulih. Postavili smo kamere na javna mesta, uveli ograničenje vožnje i učinili puteve bezbednim i sigurnim. Kroz bilateralnu saradnju sa Srbijom, švedski stručnjaci su radili na zajedničkim projektima s ciljem unapređenja srpske putne mreže, integracijom i povećanjem bezbednosti na putevima i zaštitom okoline tokom izgradnje puteva.“ istakao je Aleksander Pejre Dutrej (Alexander Peyre Dutrey), zamenik ambasadorke Švedske.
Primer Švedske i „Viziju 0“ postavile su i ostale zemlje Evrope, postavljajući jasan cilj – 0 poginulih osoba u saobraćajnim nesrećama. Na koji način se u Srbiji može primeniti „švedski model“ bezbedne vožnje dece, zašto je važno postavljati bebe u smeru obrnutom od pravca vožnje i kada ga treba tako postaviti; kako treba pravilno vezivati pojas – tema je o kojoj su govorili učesnici konferencije. Posle demo prezentacije bezbednog postavljanja sedišta za decu i panel diskusije u kojoj su učestvali: Milan Arsić, direktor prodaje, „Volvo car centar Beograd“, Mladen Alvirović, osnivač NAVAK, vozačke akademije i SAT medija, prof. dr Krsto Lipovac, Saobraćajni fakultet i Marina Nestorović, roditelj koji je preživeo saobraćajnu nesreću sa detetom.
Slaviša Lakićević, načelnik uprave policije u Ministarstvu unutrašnjih poslova izjavio je da se nada da će i Srbija dostići „Viziju 0„ u narednom periodu. „Sa agencijom za bezbednost saobraćaja, u prethodnim godinama obučili smo oko 1 700 policijskih službenika pravilnoj kontroli bezbednosnih sistema i prevoženja dece. Nadam se da ćemo u narednom periodu svedočiti odgovornijoj i boljoj upotrebi dečjih sedišta i prevoženja dece.“ – zaključio je Lakićević.
S obzirom na poražavajuću statistiku broja poginulih na putevima u Srbiji, neophodno je što pre primeniti „švedski model bezbedne vožnje“ na putu kao jedan od načina ostvarenja strategije bez poginulih i saobraćaju.
Izvor: Zdravaiprava