Različiti su razlozi zbog kojih prsti mogu da oteknu. To je česta pojava, pogotovo leti, i to češće kod žena nego kod muškaraca.
Otečeni prsti britanskog kralja Čarlsa Trećeg su nešto sa čime se on suočava već godinama. To stanje se naziva „daktilitis” i može da bude posledica zadržavanja vode zbog velike količine soli u organizmu, artritisa, zapaljenja, bakterijske infekcije ili alergijske reakcije. Lečenje zavisi od identifikacije osnovnog uzroka. Ako vas vaši otekli prsti ne bole i nemate nikakvih drugih simptoma, lečenje nije potrebno. Ukoliko je, međutim, uz otok prisutan i bol, onda to može da bude simptom nekog ozbiljnijeg oboljenja.
Evo najčešćih uzroka oticanja prstiju:
Previše soli
Previše slana hrana, puno mesnih prerađevina, industrijske ili pržene hrane, u kombinaciji sa toplotom leti, mogu da uzrokuju oticanje prstiju. Telo nastoji da održi so i vodu u ravnotežim a konzumiranje veće količine soli organizam kompenzuje zadržavanjem veće količine vode, što dovodi do otečenosti.
Blaga otečenost zbog slane hrane prolazi sama od sebe, za jedan dan ili nešto duže, ako je u organizam uneto više soli. Ako otečenost ostane i posle dužeg perioda, trebalo bi da se obratite lekaru.
Osteoartritis
Ova vrsta oboljenja zglobova vezana je starenje, a nastaje zbog trošenja hrskavice, pa dolazi do trenja kostiju jedna o drugu i javlja se bol. Osteoartritis često prate bol i ukočenost, ali nije obavezno. Mnogi oblici artritisa kao simptom imaju otečene i bolne prste.
Sindrom karpalnog tunela
Karpalni tunel se nalazi sa unutrašnje strane zgloba ručja i kroz njega prolaze nervi koji vode do prstiju. Kada je živac nagnječen u ručnom zglobu, nastaje ovaj sindrom, a oticanje prstiju prate bol, peckanje i bolno utrnuće noću.
Bolest se sporo razvija tokom godina, a karakteristična je za određena zanimanja. Istraživanja pokazuju da ovaj sindrom tri puta češće pogađa žene nego muškarce.
Limfedem
Do ove bolesti oticanja udova dolazi kada se limfa koja iznosi bakterije i viruse van tela, ne drenira adekvatno. Prsti na rukama i nogama mogu da oteknu, a često oteknu i cele ruke i noge.
Nuspojava uzimanja lekova
Određeni lekovi, takođe, mogu da prouzrokuju oticanje prstiju na rukama. Lekovi za visoki krvni pritisak, protiv bolova koji mogu da se kupe bez recepta, lekovi za dijabetes, steroidi i kontraceptivne pilule mogu da prouzrokuju otečenost i zadržavanje više vode u organizmu.
Problemi sa bubrezima
Ako bubrezi ne uspevaju da uklone višak tečnosti i otrova koji treba da se izbace iz organizma, rezultat može da bude – oticanje prstiju, celih ruku, čak i nogu.
Bubrežne bolesti mogu da utiču na pojavu otoka na prstima, jer bubrezi pomažu da se reguliše količina elektrolita u telu, a višak elektrolita vezuje vodu.
Rejnoova bolest
Kod Rejnoove bolesti dolazi do sužavanja arterija zbog hladnog vremena ili stresa. Suženi krvni sudovi ugrožavaju cirkulaciju krvi, pa se javlja bol, otok i bledilo prstiju.
Izvor: Magazin