Redovna konzumacija smokava, ali i njihovog lista, ima blagotvoran efekat na zdravlje kardiovaskularnog sistema I još mnogo benefita za naše zdravlje. Idemo redom…
Recimo, bogatstvo polifenola sa jakim antioksidativnim delovanjem štiti LDL lipoproteine od oksidacije i na taj način sprečava aterosklerozu. Dalje, visok sadržaj kalijuma blagotvorno utiče na regulaciju krvnog pritiska, a rastvorljiva vlakna i biljni steroli na nivo holesterola u krvi.
Jestivi su i listovi smokve
Dijetalna vlakna iz smokava utiču i na nivo šećera u krvi, a listovi smokve imaju i antidijabetička svojstva. Iako ne zvuče jestivo, u nekim kulturama listovi smokve su zaista sastavni deo jelovnika.
Smokve imaju antikancerogeno dejstvo
Zbog broja molekula koje poseduju, smokve imaju i potencijalno antikancerogeno dejstvo. Obavljena su mnoga optimistična ispitivanja o efektima lista smokve na ćelije raka.
Odlične su za sportiste i rekreativce
Suve smokve su odličan izvor brojnih hranljivih materija. Međutim, sušeno voće čini manje od jedan odsto uobičajene količine voća, pa stručnjaci preporučuju veću zastupljenost sušenog voća u ishrani kao značajnog izvora antioksidanata i dijetetskih vlakana. Suve smokve su praktičan i nutritivno vredan obrok za rekreativce i profesionalne sportiste, a u kombinaciji sa orasima mogu poslužiti kao idealna užina.
Recept za bolju probavu
Sameljite pola kilograma smokvi. Dodajte 5 g brašna od listova biljke sene. Od dobijene smese napravite kobasicu, umotajte je u foliju i čuvajte u frižideru. Svakog jutra uzmite manji komadić na prazan želudac.
Izvor: Zdravaiprava