Ovo su 3 alternativna recepta za lečenje mioma, ali samo ako se radi o miomima koji nisu preveliki i ne narušavaju vaš kvalitet života. U svakom slučaju, potrebno je da se prvo konsultujete sa svojim lekarom koji će ustanoviti da li je neophodno hirurško odstranjivanje ili terapija medikamentima.
Alternativno lečenje može vam svakako pomoći u borbi protiv mioma. Dešava se da se oni pomoću prirodnih čajeva i kupki smanje, a ponekad čak i sasvim nestanu.
ČAJ OD BELOG SLEZA I ŽALFIJE
Za pripremu ovog čaja glavni sastojci su slez i žalfija. Dve supene kašike sitno iseckanog cveta belog sleza, lista žalfije, po jednu kašiku lista kupine, koprive, cveta kamilice, cveta zove, cveta i lista kantariona, hajdučke trave i vrbine kore zajedno izručite u 1,8 l proključale vode. Poklopite i ostavite da odstoji 90 minuta. Procedite, prohladite i zasladite po želji medom.
Ovaj čaj za miome se pije po dva decilitra pred doručak, ručak i večeru i pre spavanja. Lekoviti napitak kombinujte sa pečenim nakiselim jabukama i medom koji treba jesti ujutro i predveče. Terapija traje 10 dana, pa se pravi pauza od takođe 10 dana.
KUPKA OD HAJDUČKE TRAVE
Mešavinu od cele biljke hajdučke trave (100 grama) ostaviti preko noći da odstoji u hladnoj vodi. Ujutro vodu zagrejte do ključanja, a zatim procedite, pa tečnost dodajte vodi za kupanje. Ovu kupku primenjujte svaki dan.
ČUVARKUĆA I MED
Najpopularniji prirodni lek kod nas za ove tegobe je kombinacija čuvarkuće i meda.
POTREBNO JE
- 300 grama jedrih i punih listova čuvarkuće
- 500 grama kvalitetnog livadskog meda
PRIPREMA
Listove čuvarkuće oprati, umotati ih u suvu krpu da sa njih upije ostatke vode i samleti u blenderu ili mašini za mlevenje mesa. Drvenom ili plastičnom kašikom čuvarkuću pomešati sa medom, da se dobije ravnomerna smesa. Već na početku mešanja listovi čuvarkuće počinju da u medu otpuštaju svoj sok, tako da ukupna tečnost u kojoj se nalaze postane ređa od meda.
Nakon mešanja smesu sipati u staklene tegle, zatvoriti poklopcima, obmotati ih folijom ili tamnim papirom radi zaštite od svetlosti i ostaviti da odstoje u frižideru sedam dana. Za to vreme poželjno je 2-3 puta smesu promešati, jer će se na vrhu blago zgusnuti, a u donjim slojevima biti ređe gustine.
Za ovu količinu sastojaka potrebna je jedna tegla od 700 grama i možda još jedna mala, koja neće biti puna. I ova količina će biti dovoljna za 20-tak dana lečenja. Čuvarkuća i med kao lek uzimaju se tri puta dnevno po jedna kašika i to jedna kašika ujutro na prazan stomak i nakon toga pola sata ne treba ništa jesti niti piti, zatim jedna kašika između ručka i večere (najmanje 2 sata posle ručka i najmanje pola sata pre večere) i jedna kašika pre odlaska na spavanje.
BENIGNE IZRASLINE
Miomi materice su benigne izrasline (tumori) koji se javljaju kod žena u reproduktivnom dobu najčešće između 35. i 50. godine i to neretko posle i u toku trudnoće. Miomi su česta pojava i smatra se da tri od četiri žene nekad u svom životu imaju miome. Veoma retko se desi da pređu u kancer.
Obično se ne tretiraju i u većini slučajeva prolaze bez simptoma, često ih ginekolog primeti na redovnom pregledu, a da se žena uopšte nije žalila.
SIMPTOMI
- pritisak i bol u karlici
- otežano mokrenje
- učestalo mokrenje
- produžene menstruacije, duže od sedam dana
- menstrualna krvarenja su znatno obilnija
- bolovi u nogama i leđima
- zatvor stolice
- bol pri polnom odnosu
Pripremila: S. G.