Koji su najčešći uzroci ženskog steriliteta? To pitanje, nažalost, danas muči veliki broj pripadnica nežnijeg pola. I to svuda u svetu, ne samo u Srbiji. Šta dovodi do steriliteta, da li je to moguće sprečiti i na koji način utvrditi sve te uzroke…
Pitanja je mnogo u vezi sa sterilitetom, a ovo su samo neki od uzroka i načini njihovog otkrivanja i lečenja. Lekari upozoravaju da do ženskog steriliteta najčešće dolazi usled pojave endometrioze, bakterije ešerihije koli ili infekcije hlamidijom.
HLAMIDIJA
Ovo je najčešća polno prenosiva infekcija u Evropi, prema najnovijom istraživanjima. Javlja se češće kod žena nego kod muškaraca, a u 70 odsto slučajeva nema nikakvih simptoma. Bakterija hlamidija je glavni uzrok steriliteta, vanmaterične trudnoće i prevremenog porođaja. Pre uključivanja u postupak vantelesne oplodnje, prvo što se traži je test kojim se utvrđuje da li ste zaraženi hlamidijom.
Evropske statistike pokazuju da je čak 10 odsto seksualno aktivnih ljudi ispod 25 godina zaraženo! Nelečena infekcija može da dovede do poremećaja funkcije polnih organa, steriliteta i kod žena i kod muškaraca, kao i ostalih rizika. Postoji nekoliko načina da se proveri da li imate hlamidiju. Žene mogu putem brzih testova ili u laboratoriji da provere da li su inficirane. Muškarci mogu da provere u laboratoriji ili kod svog lekara. Svi testovi rade se uzimanjem brisa.
ENDOMETRIOZA
Endometrioza podrazumeva rast unutrašnjeg sloja materice (endometrijum) van materične šupljine. To se može dogoditi i na drugim mestima u stomaku, kao na primer u jajnicima, jajovodima ili trbušnoj maramici. Kako navode stručnjaci, oko 10 odsto neplodnih parova pogođeno je upravo endometriozom. Kod žena koje imaju endometriozu, mesečne šanse za ostajanje u drugom stanju umanjuju se od 12 do čak 36 odsto.
Dijagnoza može da se postavi samo pomoću laparoskopije (metode koja se obavlja mikrohirurškom kamerom koja omogućava lekaru da direktno vidi matericu, jajovod i karličnu duplju, i radi se pod anestezijom). Simptomi koji mogu ukazati na endometriozu su bolne i duge menstruacije i rektalno krvarenje. Ipak, dešava se i da nema simptoma.
EŠERIHIJA KOLI
Ova bakterija je normalan stanovnik creva mnogih životinja i ljudi, i pomaže u varenju hrane. Ona izaziva bolest samo uz određene preduslove, a to se dešava samo ako dospe iz creva u neke druge organe i tkiva. Ešerihija je najčešći uzročnik urinarne infekcije i podložnije su joj žene.
Ona ne trpi kiselu sredinu, pa svaki dan u toku terapije, koja obavezno podrazumeva antibiotike, treba uzimati vitamin C koji povećava kiselost urina i čini ga nepovoljnom sredinom za ovu bakteriju. Veoma je važno unositi dovoljno tečnosti, minimum dva litra dnevno. Treba izbegavati mleko, mlečne proizvode, šećer, kofein, gazirana pića…
Pripremila: S. Vidović