Gubitak prirodnog zuba je gotovo neminovnost sa kojom ćemo se svi susresti u nekom periodu života. Kada je reč o nadoknadi zuba, implanti su bez dileme najbolje rešenje, koje gotovo da idealno menja prirodni zub u svakom smislu te reči, kako funkcionalno, tako i estetski.
U ovom članku podelićemo šest podataka koje možda niste znali o implantima, a posebno je važno da znate ukoliko razmišljate ili planirate ugradnju.
Implanti se zapravo ne vide
Iako zvuči čudno, implant je u užem smislu zamena za prirodni koren zuba, i samim tim nije vidljiv. Uprošćeno rečeno, reč je o titanijumskom šrafu koji se ugrađuje u viličnu kost pacijenta, i preuzima ulogu koju je prethodno imao prirodan zub.
Nakon ugradnje implanta, on se opterećuje protetskim radom, odnosno najčešće bezmetalnom krunicom. Ovo je zapravo deo zuba koji se kod pacijenta vidi kada govori ili se osmehuje, a koji je posebnom tehnikom vezan za zubni implant.
Neki proizvođači daju doživotnu garanciju na implante
Implanti su izrađeni od titanijuma, izuzetno dugotrajnog i čvrstog materijala. Titanijum je biokompatibilan materijal, što znači da ispunjava sve uslove za ugradnju u ljudsko telo, uključujući i svoje hipoalergijske karakteristike. Zahvaljujući ovim karakteristikama, procenat odbacivanja implanta je izuzetno mali, toliko mali da su neki proizvođači spremni da daju doživotnu garanciju da neće doći do otkaza implanta. Ipak, treba voditi računa kada je reč o oslanjanju na ovu garanciju. Osim što su neophodni redovni stomatološki pregledi, garancija se odnosi samo na implant u užem smislu, ne i na zubnu krunicu. Osim toga, ukoliko do otkaza implanta dođe kao posledica infekcije, loših higijenskih ili životnih navika pacijenta, ili prosto zbog gubitka kosti, garancija neće biti uvažena. Pre odabira proizvođača i ordinacije u kojoj se implanti ugrađuju potrebno je detaljno se raspitati o uslovima garancije.
Implanti su sve jeftiniji
Cena zubnih implanata iz godine u godinu je sve niža, a razlozi koji doprinose ovome su različiti. Pre svega, sve je veći broj stomatoloških ordinacija koje se bave ugradnjom implanata, a konkurencija uobičajeno dovodi do nižih cena. Pored toga, sama tehnologija i materijali su sve dostupniji, pa je danas ugradnja implanata dostupna velikom broju pacijenata, a nije rezervisana samo za one najbogatnije kako je to nekada bio slučaj. Treba imati u vidu da je i dalje reč o jednom od najskupljih stomatoloških radova, pa se u slučaju potrebe nadoknade velikog broja zuba oni najčešće kombinuju sa protetskim rešenjima, o čemu govori naredni podatak.
Implanti pružaju mnogo mogućnosti
Ranije smo objasnili kako implanti najčešće nose krunicu, i u tom slučaju jedan implant nadoknađuje jedan zub. Ipak, ako je potrebno nadoknaditi veći broj zuba, implant može poslužiti kao osnova koja će nositi zubni most, a dostupna su čak i rešenja kod kojih četiri do šest implanata nose totalnu protezu, što omogućava rešavanje kompletne bezubosti vilice. Ovo u velikoj meri smanjuje ukupnu cenu radova, a pruža znatno bolje rezultate od nošenja parcijalne, a posebno totalne proteze pa je ovaj vid nadoknade zuba veoma popularan.
Pomažu da se sačuvaju prirodni zubi
Nakon gubitka prirodnog korena zuba, kod pacijenta neminovno dolazi do polakog gubitka vilične kosti. Ugradnja implanta na mesto nedostajućeg korena sprečava ovaj proces, i na taj način čuva dalje propadanje zuba pacijenta. Zbog toga, pacijentima se preporučuje da implant ugrade odmah po vađenju korena zuba, a ovaj postupak naziva se imedijatna ugradnja.
Imaju jako malu stopu otkaza
Brojne su studije analizirale stopu otkaza i uspešnost ugradnje implanata. Rezultati pokazuju da je stopa uspešnosti ugradnje implanata čak preko 97%, a da je stopa otkaza daleko najveća u prvih šest do devet meseci. Upravo tokom ovog period koji se pokazao kao najkritičniji, jeste period u kom organizam prihvata implant kao svoj integralni deo, i stvara snažne veze sa njim. Ovaj proces naziva se oseointegracija.
Izvor: Zdravaiprava