Maslinovo ulje od davnina važi za eliksir zdravlja i dugovečnosti. Novija istraživanja to potvrđuju, pa je ono prvo na spisku od 10 prehrambenih namirnica koje su korisne za ljudski organizam. Zato maslinovo ulje i zovu “tečno zlato”.
Lekovitost ovog ulja potiče od velikog sadržaja mononezasićenih masnih kiselina i antioksidanasa. Ono sadrži mononezasićene masne kiseline, lecitin, polifenole i vitamine A, D, E i K.
Istraživanja stručnjaka sa Univerziteta u Filadelfiji pokazala su da maslinovo ulje sadrži isto jedinjenje kao i lek brufen (ibuprofen), što znači da bi dnevna doza maslinovog ulja mogla da pomogne kod reumatičnih i srčanih oboljenja i ublažavanja raznih vrsta bolova.
Mediteranski narodi oduvek koriste maslinovo ulje u ishrani. Utvrđeno je da oni manje oboljevaju od kardiovaskularnih bolesti, moždanog udara i malignih bolesti organa za varenje. U novije vreme u Španiji se koriste neki sastojci iz maslinovog ulja koji se dodaju hlebu da bi se sprečilo starenje.
Preporuka nutricionista je da se koristi ekstradevičansko maslinovo ulje, odnosno ono koje nastaje prirodnim ceđenjem. Najbolje je kada se koristi sirovo u salatama i s povrćem, kada se ostvaruje njegov pun efekat. Ako se prži, onda se efekat bitne supstance u njemu smanjuje. Savetuje se da se koristi što više u ishrani odraslih i dece.
KORISNA I LEKOVITA SVOJSTVA
Štiti srce i mozak: Brojna istraživanja dokazala su da maslinovo ulje štiti od oboljenja srca. Ono usporava pojavu ateroskleroze i smanjuje rizik oboljevanja od koronarne bolesti i moždanog udara.
Prirodni antioksidanti: Vitamini i provitamini (A i E), minerali kao što su selen i fenol u maslinovom ulju predstavljaju prirodne antioksidante. Oni štite ćelije od oksidativnog stresa, aktivnog kiseonika i slobodnih radikala.
Umanjuje rizik od raka: Kod žena koje uzimaju maslinovo ulje postoji 45 odsto manji rizik da dobiju rak dojke. U mediteranskom regionu, gde je visoka potrošnja maslinovog ulja, veoma su niske pojave nekoliko vrsta raka, uključujući i rak dojke, jajnika i žlezda.
Smanjuje holesterol: Utiče na smanjenje ukupnog holesterola i poboljšava odnos LDL i HDL holesterola, tako što dovodi do povišenja zaštitničkog (dobrog) holesterola HDL, a snižava “loš” holesterol LDL.
Štiti creva: Lako se vari. Ljudski želudac mnogo bolje toleriše maslinovo ulje u poređenju sa drugim mastima. Povoljno utiče na organe za varenje. Pomaže kod gastritisa i čira. Poboljšava lučenje žuči i pankreasnih enzima, pa sprečava pojavu kamena u žučnim putevima. Sprečava masnu degeneraciju jetre.
Dijabetes: Smanjuje rizik obolevanja od dijabetesa i odlaže pojavu komplikacija kod dijabetičara koji koriste insulin.
Korisno i u kozmetici: Koristi se kao važan sastojak kozmetičkih preparata, namenjenih za zaštitu od sunca, negu suve kože, uklanjanje posledica opekotina i ožiljaka. Maslinovo ulje je odlično antiejdžing sredstvo koje obezbeđuje dugovečnost. Jako je dobro i za ten, jer iz njega izvlači zdravi sjaj, a i kosu čini sjajnom.
Mršavljenje: Utiče na ravnomernu raspodelu i gubitak masnih naslaga.
Ovo ulje je i zaštita od otrova. Takođe ublažava bol u mišićima kada se ugreje i lagano umasira na bolno mesto. Deluje i na hemoroide, upalu pluća, kožna oboljenja, perut, ekcem, psorijazu, gljivične infekcije…
NISTE ZNALI DA MASLINOVO ULJE:
- nema holesterola
- ima 77 odsto nezasićenih masnih kiselina
- nema soli
- nema glutena
- sva ulja imaju otprilike istu kalorijsku vrijednost, ali zbog intenzivnog ukusa i mirisa ovo ulje je potrebno manje dodati u hranu
- jedna kašika daje osam odsto potrebne količine vitamina E
Pripremila: S. Vidović