Upala srednjeg uha, koja je najučestalija tokom toplijih dana, uspešno se leči i narodnm lekovima. Tu posebno pomažu čaj od kamilice, čuvarkuća, beli luk i maslinovo ulje, pa čak i pasulj! Upala uha je karakteristična za leto jer se usled velike vlažnosti vazduha razvijaju mikroorganizmi koji izazivaju upalu gornjih disajnih organa. Usled toga dolazi i do infekcije srednjeg uha. Šta upotrebiti da se upala ublaži ili sasvim otkloni? Evo nekoliko saveta.
ČUVARKUĆA
Svež sok od čuvarkuće se od davnina koristi kao lek protiv upale uha i nagluvosti. Pogotovo ako su oni posledica nakupljanja cerumena – žutog i čvrstog sekreta. Sok od čuvarkuće rastvara taj sekret, što automatski dovodi do popuštanja pritiska u ušima. Ako vas ili vaše dete muče jaki bolovi u ušima, uzmite ga, ali vrlo kratko, to će biti dovoljno da bolovi popuste, a zatim i potpuno isčeznu.
Nekoliko listova čuvarkuće prepolovite i iscedite u uho, ali samo par kapi soka. Tečnost u usnoj šupljini treba da stoji veoma malo. Bol će ubrzo popustiti, a vremenom će upala srednjeg uha potpuno da se zaleči.
ČAJ OD KAMILICE
Ova biljka je provereno blagotvorna kod pomenutih tegoba. Kamilica pomaže i kod svih drugih upala kože, sluzokože, pa tako i uha i oka. Uši se spiraju sa blagim čajem, a mogu se koristiti i oblozi.
BELI LUK I MASLINOVO ULJE
Par kapi soka iz belog luka nakapajte na malo mlakog maslinovog ulja, pa dobro promešajte. Pažljivo nakapajte koju kap u uši, ali nemojte preterati. Možete uzeti i parče gaze, nakapati u mešavinu pa ga staviti u uši.
PASULJ PROTIV BOLOVA U UŠIMA
Upala srednjeg uha se može lečiti i sa pola kilograma skuvanog pasulja. Sve što treba da uradite je da kada se pasulj dobro skuva skinete šerpu sa vatre, stavite levak ili cevčicu na uho i inhalirate ga sa parom od pasulja. Zvuči malo smešno, ali ovo je proveren narodni recept. Najbolje je prekriti glavu i lonac sa povećim peškirom, da što više pare ostane unutra.
Savet plus: Pored ovih prirodnih lekova, kao veoma delotvoran se pokazao i čaj od hajdučke trave i topli oblozi od lista kupusa i kelja.
NAJČEŠĆI SIMPTOMI
- povišena telesna temperatura
- uznemirenost
- jak pritisak u ušima
- nesanica
- jak pulsirajući bol
- zujanje u ušima
- oslabljen sluh
KLASIČNA MEDICINA LEČI ANTIBIOTICIMA
Kod odraslih upala srednjeg uha se leči najmanje 10 dana i lekari najčešće prepisuju jače doze antibiotika u obliku injekcija. U slučaju visoke temperature prepisuju se najjači lekovi, ali analgetici za umirenje ukoliko se jave neugodni i nepodnošljivi bolovi za koje se smatra da su jedni od najjačih uopšte. Otorinolaringolozi će najverovatnije preporučiti i ispiranje ušiju da bi se očistio ušni kanal od nakupljenog gnoja i nezaobilazne kapi za nos.
Pripremila: S. Gavrić