U Srbiju je stigla vakcina za rak pluća! U tri zdravstvene ustanove u Srbiji od ponedeljaka će početi testiranje pacijenata sa karcinomom pluća kod kojih bi kubanska vakcina “cimavaks EGF”, koja je u petak stigla u Srbiju, mogla da ima najbolji efekat.
Oboleli od ove vrste raka koji su zainteresovani da se uključe u kliničku studiju, u okviru koje će se u Klinici za plućne bolesti KCS, KBC “Bežanijska kosa” i Institutu za plućne bolesti u Sremskoj Kamenici, primenjivati “cimavaks EGF”, trebalo bi da se jave svom onkologu koji će ih uputiti u detalje.
– Pacijenti će se prvo testirati ELISA testovima, onako kako je to definisano protokolom o primeni vakcine – rekao je dr Zlatibor Lončar, ministar zdravlja.
– Za 10 do 15 dana očekujemo dolazak stručnjaka sa Kube koji će ovde boraviti mesec dana. Oni će pratiti izbor pacijenata i primenu terapije. Obezbedili smo 1.680 doza, što je dovoljno za kompletnu terapiju 30 pacijenata, ali ne znamo koliko obolelih će biti uključeno u kliničku studiju, jer to zavisi od interesovanja pacijenata za ovu vrstu lečenja na dobrovoljnoj bazi.
Doktor Branislav Perin, direktor Instituta za plućne bolesti Vojvodine, rekao je da se u Srbiji godišnje registruje oko 6.000 obolelih od raka pluća, i da se procenjuje da u poodmakloj četvrtoj fazi bolesti, kad se i daje kubanska vakcina, imamo trenutno oko 900 pacijenata. Klinička studija trajaće dve godine, koliko zapravo traje i ciklus lečenja “cimavaksom EGF”, tokom kojeg pacijent prima 56 injekcija.
Eliza testovi pomoću kojih će se praviti odabir pacijenata za ovu terapiju zapravo određuju epidermalni faktor rasta, jer vakcina se pokazala efikasnom samo kod pacijenata koji imaju ovaj faktor. Poslednje istraživanje završeno pre nekoliko dana na Kubi, pokazalo je, rečeno je novinarima u SIV po dolasku vakcine, da ova terapija produžava život obolelih za dve do pet godina.
– U čitavom regionu je veliko interesovanje za ovu vakcinu i mi ćemo pokušati da omogućimo da se u kliničku studiju uključe u perspektivi i oboleli iz susednih zemalja, ali zasad smo obezbedili vakcine samo za lečenje zdravstveno osiguranih iz Srbije – rekao je ministar Lončar. Vakcina je po dopremanju avionom u Beograd, smeštena u Institut “Torlak”, gde se, kao i tokom transporta, poštuje tzv. hladni lanac, da bi ostala ispravna.
Pripremila: Lidija Bratun