Nemački poslanici jednoglasno su legalizovali upotrebu kanabisa u medicinske svrhe za pacijente koji boluju od ozbiljnih bolesti kao što su neke vrste raka, i u slučajevima kada nema efikasne alternativne terapije.
Sada kada je zakon izglasan u Bundestagu, donjem domu Parlamenta, lekari mogu da prepisuju kanabis svojim pacijentima sa ozbiljnim bolestima – rakom, epilepsijom, sklerozom i onima koji ne mogu da dobiju alternativnu terapiju, navodi se u tekstu zakona.
Ovim se Nemačka pridružila evropskim zemljama koje su legalizovale proizvode na bazi kanabisa – Austrija, Velika Britanija, Češka, Finska, Francuska, Italija, Holandija, Portugal, Rumunija, Slovenija, Španija, Hrvatska i Makedonija.
Nemački pacijenti mogu da dobiju ekstrakt kanabisa ili isušene listove u apotekama i uz recept. Neki mogu da poruče u inostranstvu sintetičke derivate kanabisa kao što je dronanbinol.
Zakon, koji predviđa da troškove preuzima zdravstveno osiguranje, stupa na snagu u martu.
Ovim će se omogućiti poboljšanje brige o palijativnim pacijentima, rekao je ministar zdravlja Herman Grehe, čiji zakon su pozdravile sve stranke, i levica i desnica.
Zakon takođe ne dozvoljava pacijentima da gaje sopstveni kanabis, navodi se u tekstu i dodaje da je ta praksa protivna zakonu o drogama na snazi u Nemačkoj prema kome je posedovanje kanabisa zabranjeno.
Predlog zakona bio je najavljen u maju prošle godine kada je jedan pacijent dobio odobrenje da gaji kanabis pošto je pokazao da se radi o jedinoj supstanci koja može da mu olakša tegobe.
Stručnjaci tvrde da se kanabisovo ulje pokazalo efikasnim u lečenju čak 600 bolesti i da je efikasna terapija za lečenje kancera, Parkinsonove bolesti, osteoporoze, epilepsije, hepatitisa, depresije, anksioznosti, gojaznosti… Oni negiraju da je osnovno lekovito svojstvo kanabisa – ublažavanje bolova: ulje od kanabisa ne ublažava bolove, već podstiče receptore i organizam da se sami brane.