Zubi neminovno propadaju starenjem, ali mogu se sačuvati sve do poznog doba ako se pridržavate određenih pravila. U ordinaciji Cvejanović navode da neki procesi mogu da se uspore, čak i eliminišu ako se pridržavate određenih pravila. Ovo su preporuke kojima ćete sačuvati zube i blistav osmeh.
KISELINE
Ostaci slatke hrane, kao i proizvoda od žitarica (manje poznata činjenica) fermentiraju u ustima, nagoneći bakterije koje nisu štetne da proizvode kiseline koje su enormno štetne za zube. To stvara male rupice u zubu u kojima će se kad-tad pojaviti karijes.
Najopasnija su gazirana pića, a među njima tzv. sportska pića. Osim generalnog saveta da se izbegava slatko, smanji unos hleba i testenina i eliminišu slatka gazirana pića, dobar savet je i eliminacija užina, jer čak i mala užina čini da nivo kiselosti u ustima bude visok veći deo dana, što je pogubno za zube.
Ako je ovaj savet u suprotnosti sa vašim dijetalnim režimom, rešenje je češće pranje zuba. Kada poželite nešto slatko – uzmite žvaku bez šećera. Perite zube dva puta dnevno i posetite zubara jednom u šest meseci. To će sigurno doprineti i sačuvati vaše zube.
ZUBI SU SNAŽNI ALI NE I NEUNIŠTIVI
Suprotno uvreženom mišljenju, zubi ne postaju krhkiji i manje otporni na mehanička oštećenja sa starenjem, međutim propadanje zuba iz drugih razloga – veći broj plombi i druga oštećenja i stanja čine da zubi tokom godina ne mogu više jednako lako da se izbore sa svim tipovima hrane.
Većina problema ovog tipa nastaje postepeno zbog nepravilnog zagrižaja, što je jedna od čestih posledica nedovoljno čestog odlaska kod zubara, a čak i osobe sa pravilnim zagrižajem često previše snažno žvaću i previše stiskaju zube, što je problem isključivo psihološke prirode, odnosno posledica je stresa.
Osim toga što je potrebno da budete opušteniji dok jedete, važno je i da ne pokušavate da sažvaćete brzo veoma tvrdu hranu, kao i da obratite više pažnje kada jedete meso sa kostima, koštunjavo voće i drugu hranu gde povremeno možete naići na veoma tvrde delove, koji mogu oštetiti i zdrave zube, a pogotovu zube sa plombama i zube koji nisu potpuno celi ili zdravi.
IZBEGNITE PROMENE BOJE
Neke veoma popularne vrste hrane i pića mogu trajno promeniti boju zuba, iako ta promena boje ne mora voditi slabljenju kvaliteta zuba.
Pre svega to se odnosi na kafu, čaj i crno vino, a izuzezno loše na boju zuba utiče i duvan, pri čemu toksini iz cigareta imaju i druge negativne efekte na zube. Ako već ne možete da eliminišete preterano konzumiranje kafe i da prestanete da pušite, savetuje se da nešto češće i duže perete zube, kako biste uklonili sve naslage.
Takođe, preporučuje se da vam stomatolog čisti zube svakih šest meseci, a tu su i razni tretmani izbeljivanja zuba, koji nisu neophodni ali mogu imati veoma dobar kozmetički efekat. Međutim, ovim tretmanima ne treba se podvrgavati često, jer je moguća iritacija desni, a osobe koje preteruju sa izbeljivanjem zuba često postižu to da im zubi dobiju nijansu koja je neprijatno svetla i deluje jednako neprivlačno drugim osobama kao što je to slučaj sa zubima koji su žuti zbog duvana i kafe.