Dijabetes je jedna od tri bolesti za koju definitivan lek, u smislu izlečenja, ne može da ponudi nijedan ozbiljan lekar, bilo savremene bilo tradicionalne medicine, pa tako ni ajurvedske. Na sreću, postoje lekovi kojima se nivo šećera u krvi sasvim dobro reguliše, kao i dodavanje hormona koji osobama sa dijabetesom nedostaje – insulina. Ovako izgleda dijabetes iz ugla ajurvede.
Ko se makar i malo bavio proučavanjem Ajurvede, mogao je da utvrdi da je u njenoj osnovi pulsna dijagnostika, tj. određivanje doša, njihovog odnosa, ravnoteže i neravnoteže. Da bi se to utvradilo, potrebna je konsultacija i viđenje sa ajurvedskim lekarom. Dijabetes je najčešće posledica neravnoteže u Vata doši, mada to i ne mora uvek da je tako.
Ajurveda je individualna medicina i mali je broj opštih pravila, a to znači da ono što je uzrok nastanka bolesti kod jedne osobe, ne mora da važi i za nekog drugog.
Ova drevna nauka smatra da je glukoza jedan od najvećih darova koje je priroda dala čoveku.
Ajurveda pridaje veliki značaj ishrani, pa su i od opštih, ajurvedskih preporuka, najznačajnije one koje se odnose na pravilnu ishranu. Prvilna ishrana se razlikuje od osobe do osobe, u zavisnosti od tog koja doša je u nervnoteži.
Što se tiče prirodnih šećera koji se mogu konzumirati, to su: med, sirup od javora, šećer kokosove palme i urme.
Od prirodnih preparata preporučuje se moringa prah ili ulje semena korijandera.
U borbi protiv insulinske rezistencije, preporučuje se jedna kšičica kurkume, pre obroka.
Svi ovi preparati mogu da pomognu u metabolizmu šećera, ali pod uslovom da se ni na trenutak ne isključi i ne menja terapija koju vam je dao endokrinolog i da se nivo glikemije u krvi stalno kontroliše.
Tekst: prim. dr Verica Lela Ilić, ajurvedski lekar
U Srbiji je registrovano 710.000 obolelih od dijabetesa. Prema najnovijim procenama Međunarodne dijabetes federacije svaka jedanaesta osoba u svetu ima dijabetes ili približno 415 miliona ljudi, što odgovara populaciji Evropskog kontinenta.