Ponekad termin zdrava ishrana može da zbuni čoveka, jer se trendovi često menjaju. Nekad su, recimo, masti smatrane lošima, da bi sada postale poželjne u ishrani. Ipak, postoji 10 zlatnih pravila koje većina nutricionista sledi i preporučuje.
OBAVEZNO DORUČKUJTE
Teško ćete naći stručnjaka koji se neće složiti sa ovim principom. Doručak budi metabolizam i daje vam gorivo za početak dana. Ovo je jedno od najvažnijih zlatnih pravila.
OGRANIČITE UNOS BRZE HRANE
Iako danas postoji i takozvana zdravija brza hrana, ipak većina onoga što spada pod termin „brza hrana“ podrazumeva prevelike porcije kalorija koje ne prati ista količina hranljivih sastojaka (vitamina, minerala, biljnih vlakana, enzima), što nije dobro za organizam. Drugim rečima, ako morate da jedete van kuće, spremite sami sebi užinu koja sadrži voće, povrće, integralni hleb i jezgraste plodove.
JEDITE INTEGRALNU HRANU
Odnosno, smanjite unos industrijski prerađene hrane i svake hrane kod koje vam je za čitanje deklaracije potreban rečnik. Sami pravite kokice, sušite voće, pecite orašaste plodove. Kupujte sveže, sezonsko, po mogućstvu organsko, voće i povrće i uživajte u njemu.
SLUŠAJTE SVOJU GLAD
Jedite samo kada ste gladni, prestanite na prvi znak da ste siti. To se vežba, budite uporni!
JEDITE VIŠE POVRĆA
Uvek na tanjiru napravite više mesta za povrće. Što raznobojnije, to bolje.
PIJTE VODU
Ljudima je potrebna voda da bi preživeli. To je činjenica. Pijte vodom tokom dana, to je najbolji način da nadoknadite tečnost koja se prirodno izbacuje iz organizma.
NE PRESKAČITE OBROKE
Preskakanje obroka usporava metabolizam i dovodi do toga da osećate ogromnu glad, što opet vodi do prejedanja i najčešće lošeg izboga hrane (jedete prvo što vam dođe pod ruku).
UŽINAJTE KAD OSETITE POTREBU
– Ako je razmak između glavnih obroka veći od pet sati, trebalo bi da užinate. To će vam obzebediti energiju i pomoći vam da se ne prejedete tokom glavnog obroka (ručka ili večere)- kaže dijetetičar Keri Gans, autor knjige “Male promene u ishrani”.
IZBEGAVAJTE GAZIRANA PIĆA
Dovoljna je jedna reč: RAFINISANI ŠEĆER, da objasni zašto su ova pića nezdrava.
PRAVILA POSTOJE, ALI U REDU JE PONEKAD ZGREŠITI
Ne treba biti savršen, niti je to moguće. Ponekad treba udovoljiti potrebi za, na primer, slatkišima, ili grickalicama, kako biste uspeli da se većinu vremena pridržavate zdrave ishrane. Često je zdravije ponekad zgrešiti, nego biti suviše strog kada je ishrana u pitanju. Osluškujte svoj organizam i svaki obrok pripremite najbolje (i najzdravije) što možete.
Pripremila: Lidija Bratun