Kako da sačuvamo telo, pamet, dušu i srce u doba korone, otkriva dr Slavica Stefanović, koja se više od 20 godina bavi holisitčkom i integrativnom medicinom. Ovo su njeni saveti i pažljivo ih pročitajte jer su zlata vredni.
– Ovo su nove, do sada neviđene okolnosti kroz koje trenutno prolazimo. Želimo da vam pomognemo sa onim što znamo i da vas posavetujemo i podsetimo šta možete da učinite da zaštitite vas i vašu porodicu u ovom vremenu. Nije važno da li je virus pušten iz laboratorije, ili je čovek svojim bahatim ponašanjem ušao u zabranjenu zonu prirode i kroz to izazvao probijanje granice samoregulacije u prirodi. Sada je najvažnije da sprečimo širenje virusa i tako da sačuvamo svoj život, živote nama bliskih i svih drugih ljudi koje možemo da ugrozimo. Sada je vreme odgovornosti da sačuvamo druge od nas. Mi možemo da budemo neodgovorni prema sebi, i to je naš lični izbor. Ovo vreme je izazov za svakog od nas kao čoveka koji misli da je dobar čovek da to pokaže i ne naškodi drugima – naglašava doktorka Slavica Stefanović i otkriva nam kako da sačuvamo telo, pamet, dušu i srce u doba korone.
Svi imamo svoju ulogu upravo sada kada je reč o preduzimanju mera u dezinfekciji, samoizolaciji, ponašanju u vanrednim okolnostima i u pokušaju da se “izravna kriva” širenja virusa korona COVID-19. O tome u drugoj polovini ovog pisma.
– Pre svega, svako jutro pozdravite sebe u ogledalu, obratite pažnju na sebe. Zahvalite se sebi što vam je prethodni dan dobro prošao, što poštujete i volite sebe i druge. Stavite stikere na nekoliko mesta u stanu, na ogledalima, na mobilnom telefonu, ekranu kompjutera, laptopova, koji će vas podsećati da ste dobro i da ćete čistog srca i duše izaći iz svega – savetuje dr Slavica Stefanović i otkriva nam
Napravite ČVRST PLAN svojih dnevnih aktivnosti i to neka bude vaša rutina u doba korone.
Za svaku aktivnost da bi nam postala navika je potrebno najmanje 21 dan. To će vam poslužiti kao dobra osnova da nastavite i posle vanrednog stanja sa sređenim planom života na dnevnom ritmu.
ISHRANA I HIDRATACIJA su jako bitne za dobar imunitet, dobru ishranu ćelija i organa, a samim tim i zdravog tela i zdravog duha.
DOBAR SAN znači dobar odmor nervnog sistema, drugih organa, dobru regeneraciju i skupljanje snage za dolazeći dan.
Najbolje bi bilo da imamo ritam odlaska na spavanje i buđenja približno ujednačeno.
Pred spavanje omogućite sebi najmanje pola sata bez svetala, telefona, televizora, kompjutera.
Opustite se, osvestite svaki deo tela i relaksirajte se. Tako ćete utonuti u san na najbolji način.
Dobro pomoćno sredstvo je melatonin (hormon spavanja), koji je višestruko koristan za naš san i sve funkcije u toku sna koje služe održanju našeg zdravlja. Da ne pominjem i njegovu ulogu u antiejdžingu i endokrinom balansu organizma. Na tržištu ima dobrih preparata melatonina.
Pola sata pre odlaska na spavanje, popijte čaj po vašem izboru od – valerijane, lavande, kamilice, ili majčine dušice.
Za dobar san, aromaterapija preporučuje da se nakapa u difuzer nekoliko kapi ulja od lavande ili 4 kapi etarskog ulja tamjana, 2 kapi etarskog ulja lavande i 2 kapi etarskog ulja slatke pomorandže. Isto se možete opustiti i suvom inhalacijom, ako na maramicu nakapate po jednu kap svih ovih etarskih ulja.
VREME ZA SEBE
I ako nemate nekog prostora gde možete da se izolujete, zamolite ukućane da vam omoguće 15-20 minuta u nekom delu stana da budete u miru. Molitva, meditacija, opuštanje uz vežbe disanja će biti blagotovorne.
RAD NA SEBI
– HUMOR
Humor nam nedostaje u životu. Dogovorite se sa prijateljima da razmenite neki vic, ili aforizam kad se čujete. Na Viber, whatsApp stalno kruže poruke. Izaberite one koje stvarno vrede i prosledite ih.
– KREATIVNOST
Kreativnost ispoljite na svim nivoima života – u aranžmanu obroka na tanjiru, slikajte, pletetite, heklajte, popravite stvari koje čekaju godinama da budu popravljene…
– UČENJE, gledanje programa sa kvalitetnim sadržajem, čitanje knjiga i učenje jezika.
Samo ću vas podsetiti da je Vladeta Jerotić jednom prilikom rekao da održava svoje pamćenje i intelektualne aktivnosti tako što svakog dana nauči 10 novih reči stranog jezika.
II deo
Sada da vas podsetimo i na obavezni deo, a to su koraci koje preduzimamo kako bismo obezbedili sebe i okolinu tokom ovog uznemirujućeg vremena.
ZAŠTITA
Smanjenje izloženosti
Prvo što možete da uradite je da smanjite izloženost. Ovako se smanuje krivulja zaraze “ravnanje krivulje”. Ako smanjite izloženost virusu, možete sprečiti ne samo da se zarazite – već i da ga širite. To je stvarna i socijalna izolacija. U par meseci od uspostavljanja politike potpune izolacije, Kina je imala uzastopne dane bez ikakvih novih slučajeva. Možda se čini ekstremnim, ali izolacija je jedna od najvažnijih i najuticajnijih mera koje možete učiniti. Treba truda, ali mnogo vredi…
Onda, tu je pranje ruku, nošenje maske, rukavica
Obavezno temeljito operite ruke. To znači da perete dlanove i nadlanice, ispod nokta, prostor između prstiju dvadeset sekundi. Nakon toga, koristite neku kremu za ruke, ako ne dolazite u kontakt sa predmetima koji mogu biti zaraženi. Najbolje i obavezno mažite ruke pred spavanje.
Nosite i masku i rukavice kada ste van kuće. Maska pravi mehaničku barijeru, iako nije potpuna zaštita. Rukavice vam pomažu kada dodirujete stvari napolju, ili u trgovini. Takođe vas podsete da ne dodirujete lice i da ne podlegnete toj automatskoj radnji dodirivanja lica.
Hidratacija
Ovo se verovatno podrazumeva, ali hidratacija je ključna za naše zdravlje. Preporučuje se najmanje 2 litra vode dnevno. Potrudite se da na svakih 1,5 sat popijete 2-3 dcl vode ili čaja.
Ishrana
Redovna i zdrava ishrana, podrazumeva redovne obroke. Smanjite količinu, jer nema tolike aktivnosti u danima kada ste većinu vremena u kući. Unosite kvalitetne proteine, jer su proteini zaduženi za kvalitetne imunoglobuline koji su naša vojska za borbu sa “agresorom”.
Svakako je preporuka da izbacite slatkiše. Zamenite ih suvim voćem, medom, malteksom i drugim prirodnim zaslađivačima.
Suplementacija
Nadokanada vitamina i minerala, koji imaju podržavajući efekat na opšte stanje i posebno na naš imuni sistem i njegovu snagu za odbranu.
Najpoznatiji su
vitamin C,
vitamin D, A (obratite pažnju, možete se predozirati)
minerali selen, cink
Cink dokazano pomaže kod virusne infekcije herpes virusom.
Za kovid virus još nemamo dovoljno informacija, a ni vremena za ispitivanje. U svakom slučaju je koristan za imuni sistem.
Obavezno povremeno uzimajte probiotike da biste poboljšali rad creva.
Biljni adaptogeni
Ovaj stres, sada sa više strana opterećuje naš organizam. Strah od bolesti, zatvorenost u kući, socijalna izolacija, egzistencijalna ugroženost jako su veliki i kumulativni stresovi za naš organizam.
Održanje endokrine ravnoteže jedna je od osovina našeg zdravlja. Osim pomenutog sna (gornji deo mejla) i Melatonina, od velike pomoći mogu da budu
– Matični mleč, aloe vera, zlatna maka
– gljive -reiši, kordiceps, šitake
Čajevi kao podrška imunom sistemu
– već poznati sladić
– Izop – miloduh
– Rtanjski čaj
Bahove kapi kao podrška psihoemotivnom stanju, telu i imunom sistemu.
Pustite svakog dana prvo svoju pesmu. To neka vam bude himna svakog dana.
Svakog dana izaberite jednu motivacionu poruku koja će biti vaša vodilja kroz taj dan.
Izvor:Zdravaiprava