Alergija na ambroziju je u punom jeku, pa vam ponekad može biti veoma teško da razlikujete simptome alergije od simptoma kovid-19 infekcije. Ipak, razlike postoje. Alergija ima svoje osobenosti baš kao i kovid -19 infekcija, a evo i koje su…
Poslednji podaci Agencije za zaštitu životne sredine pokazuju da su koncentracije polena ambrozije u crvenoj zoni, da nadmašuju dozvoljene vrednosti, te da je samim time sasvim logično što su mnogi građani osetili simptome tako karakteristične za ovo doba godine. Podsetimo, ambrozija utiče na 50 odsto svih alergija i zato s pravom nosi titulu najmoćnijeg alergena.
Dodatni problem ove godine jeste taj što se mnogi simptomi alergije na ambroziju poklapaju sa simptomima kovid -19 infekcije, što one koji se ranije nisu sreli sa alergijom može da zbuni, pa da pomisle da su i sami zaraženi korona virusom. Idemo redom…
Simptomi alergija i kovid -19 infekcije koji se preklapaju su sekrecija iz nosa i kijanje, ali kod alergija se obično javlja kijanje koje može biti u salvama, a koje se ne viđa u samim infekcijama.
Pritom, kod alergija se često javlja svrab nosa, usana, očiju zbog čega pacijenti često guraju nos dlanom ruke kako bi ga obrisali ili ublažili svrab, to je takozvani „alergijski pozdrav“. Među zaraženima virusom korona ne javljaju se svrab i suzenje očiju.
Gubitak čula ukusa ne javlja se kod alergija
Gubitak mirisa je povezan sa najizraženijim simptomima alergije na ambroziju u smislu zapušenosti nosa, a kod infekcije kovid 19 infekcije gubitak mirisa je vrlo nagao i potpun. Što se tiče gubitka čula ukusa, on se gotovo nikada ne javlja u slučaju alergija.
Zajednički simptomi alergija i kovida-19 mogu da budu i osećaj nedostatka vazduha, ali se kod alergija ovaj simptom javlja povremeno u napadima, dok kod kovida 19 ima tendenciju da se javi naglo i da se ne smiruje. Kod pacijenata sa alergijama može da se javi i umor kao posledica lošeg sna, ali nije toliko jako izražen niti je praćen malaksalošću i bolovima u mišićima.
Temperatura prati infekciju
Kada je reč o bolu u grlu, on je tipičan za infekciju kovidom, ali ne i za alergije. Takođe, u slučaju alergije ne javlja se povišena telesna temperatura, dok je kod kovida, po pravilu, vrlo česta i može da bude udružena sa mučninom i dijarejom.
Naravno, na kraju trebalo bi istaći da se ne može u potpunosti isključiti da pacijenti sa alergijskim rinitisom dobiju i kovid 19. Dakle, iako je klinički nekada teško, ipak na osnovu PCR testa, analiza krvi i rendgena ili skenera pluća, ova dva stanja mogu lako da se razlikuju.
Ako ipak niste sigurni da li se radi o infekciji ili alergiji potrebno je da sprovedete sve mere zaštite kako ne bi ugrozili svoje ukućane i da se javite lekaru.
POLINOL IMA REŠENJE
Ako ste sigurni da imate alergiju na ambroziju preporučuje se uzimanje „Polinola“ kako bi u jeku sezone simptomi alergijske kijavice bili blagi ili čak izostali.
Ovaj nemački homeopatski lek nalazi se u slobodnoj prodaji u apotekama u Srbiji. To su tablete, potpuno prirodnog sastava zbog čega ih mogu koristiti i deca od treće godine.
Da bi se suzbili simptomi polenske kijavice koji iritiraju i ometaju normalne životne aktivnosti kod obolelih od alergije, dovoljno je da se ovaj homeopatski lek uzima tri puta dnevno.
Tablete se jednostavno otapaju u ustima ili za decu mogu da se rastvore u kašičici vode.
Za razliku od hemijskih lekova u lečenju alergija koji su efiksni u određenom vremenskom periodu, ovaj homeopatski lek može se uzimati tokom cele sezone trajanja alergija (od marta do novembra), dokle god postoje simptomi.
Izvor: www.zdravaiprava.com