Sve odrasle osobe trebalo bi da imaju najmanje 150 minuta snažne telesne aktivnosti sedmično, što je još važnije za dobrobit i mentalno zdravlje tokom epidemije korona virusa, objavila je Svetska zdravstvena organizacija (SZO).
Preporučuje se da deca i adolescenti imaju prosečno sat svakodnevne telesne aktivnosti.
Trudnicama i majkama nakon porođaja preporučuje se od 150 do 300 minuta umerene do snažne fizičke aktivnosti nedeljno, a starijima od 65 godina savetuju se vežbe za jačanje mišića i aktivnosti usredsređene na ravnotežu i koordinaciju, objavljeno je na sajtu SZO.
Kako je navedeno, povećavanje telesne aktivnosti ne samo da pomaže u prevenciji i upravljanju bolestima srca, dijabetesom tipa 2 i rakom, već takođe smanjuje simptome depresije i anksioznosti i poboljšava.
SZO upozorava da svaka četvrta odrasla osoba i četiri od pet adolescenata nemaju dovoljno telesnih aktivnosti i ukazuje da bi povećanje fozičke aktivnosti godišnje moglo sprečiti i do pet miliona smrtnih slučajeva godišnje.
VEŽBANJE SMANJUJE STRES
Svi smo izloženi stresu, ali su reakcije na njega različite. Vežbanje podstiče proizvodnju hormona koji ublažava reakciju mozga na stres što utiče na staloženost u nošenju sa svakodnevnim obavezama, ali i na kvalitet odnosa sa drugima. Fizička aktivnost povećava nivo energije, pa su produktivnost i efikasnost na poslu na višem nivou. A ako vam ponestane inspiracije, odlučite se za šetnju ili trčanje, odličan su podstrek za nove ideje i kreativno razmišljanje. Vitamin C smanjuje umor i iscrpljenost i doprinosi normalnoj funkciji nervnog sistema.
VEŽBANJE POBOLJŠAVA MEMORIJU
„Održavati telo u dobrom zdravlju je obaveza jer u suprotnom nećemo moći održati moćan i bistar um.“ Fizička aktivnost intenzivira strujanje krvi pa više kiseonika stiže do mozga koji je njegov najveći potrošač u organizmu. Neuroni aktivnije komuniciraju, što poboljšava koncentraciju za vreme i nakon treninga. Raste nivo supstanci u mozgu koje štite i obnavljaju moždane ćelije i doprinose stvaranju novih. To poboljšava memoriju i sposobnost usvajanja novih znanja.
VEŽBANJE PODMLAĐUJE
Sa godinama, površinski sloj kože se isušuje i zadebljava, dok srednji sloj postaje tanji gubeći elastičnost. Kod osoba koje redovno vežbaju, ovi efekti su manje izraženi, a koža izgleda dosta mlađe. Mehanizam podmlađivanja se dovodi u vezu sa povećanim prisustvom miokina, proteina koji proizvode mišići kada su napregnuti i koji jača međućelijske veze. Koenzim Q10 + Acetil-L-karnitin povećava elastičnost kože i usporava proces starenja.
VEŽBANJE UTIČE NA GENE
Kombinacija fizičkih i psihičkih aktivnosti zaustavlja negativne procese u organizmu, smanjuje rizik od infekcija, upala i mnogih oboljenja. Nasleđena struktura gena nije nepromenljiva, pa zdravi stilovi života čiji je sastavni deo redovna fizička aktivnost (joga, meditacija, taj-či) mogu da neutrališu loše nasleđe.
Izvor: B92