Kombuha, fermentisani, blago gazirani napitak postao je hit u svetu, naročito među ljudima koji se zdravo hrane. Obožavaju ga i holivudske zvezde, a evo kako kombuha, čajna pečurka, utiče na naše zdravlje…
U Kini, gde se već vekovima pije, nazivaju je „besmrtnim eliksirom zdravlja”, a zapravo je fermentisani zeleni ili crni čaj. Oni koji su je probali – njen ukus porede sa zaslađenim sirćetom ili sokom od kiselih krastavčića.
Kombuha je sve popularnija u svetu, naročito u Holivudu, a obožavaju je glumice Gvinet Paltrou i Ris Viderspun. Vole je hipsteri, ali i svi oni koji vode računa o svom zdravlju – zaklinju se da je odlična za zdravlje creva i varenje.
U svetu se odavno pojavila u prodaji u „gotovom” obliku, pripremljena za piće, dok neki ljudi ipak vole sami da je naprave kod kuće.
I Enid Tejlor, doktorka koja je specijalizovana za probleme sa varenjem i zdravlje creva, a koja je napisala i knjigu o kefiru, voli kombuhu.
– Sirćetna kiselina koja se nalazi u kombuhi pomaže varenje. Kako starimo, nivo kiseline koju imamo u stomaku se smanjuje, zbog čega nam je teže da varimo neke naminrice. Konzumiranjem ovog napitka pre obroka povećaće se nivo kiseline u stomaku, pa će želudac bolje variti, kaže ona.
Dr Tejlor ističe da kombuha bukvalno „steriliše” stomak, tako da štetni organizmi ne mogu da dopru do digestivnog trakta. Takođe, kombuha sadrži ćelije koje su prirodni probiotici, zbog čega je veoma korisna za zdravlje.
– Svakako je dobra za varenje, a ima i probiotička svojstva. Već samo to je dovoljno da je nazovemo zdravom namirnicom, kaže dr Tejlor.
Evo kako da napravite moćni napitak od kombuha gljive koji podstiče probavu, jača imunitet, čisti jetru i podiže nivo energije…
Potrebno je
1 l vode, ¼ šoljice sirovog smeđeg šećera, 1 kašika zelenog ili crnog čaja čaja, pola šoljice gotovog kombuha napitka, komadić kombuha gljive
Priprema
Zagrejte vodu skoro do vrenja, sklonite je s ringle, dodajte listiće čaja i poklopite. Oko 15 minuta kasnije procedite, dodajte šećer i dobro promešajte. Pričekajte da se čaj dobro ohladi, pa ga prelijte u veću teglu širokog grla. Dodajte kombuha napitak i komadić gljive, otvor tegle zatvorite papirnim ubrusom ili gazom i čuvajte na tamnom mestu oko 7 dana. Probajte, napitak bi trebalo da je blago kiseo i lagano gaziran. Ako više volite kiseliju kombuhu, sačekajte još nekoliko dana.
Prelijte u tegle ili boce, a pola šoljice napitka i gljivu koristite sledeći put. Proceđenu kombuhu možete dodatno da aromatizujete dodavanjem osušenog voća, komadića svežeg đumbira, biljnih čajeva…Jedna čaša na dan tokom nedelje dovoljna je da osetite dobrobit ovog tonika.
NAPOMENA: Nutricionisti upozoravaju da je kombuha zdrava, ali da bi je trebalo pažljivo konzumirati jer se usled većih doza mogu javiti stomačne infekcije i nadutost.
Izvor: Zdravaiprava