Ako ste “ozračeni” to je na neki način psihološko ispiranje mozga. To je vrsta emocionalnog ili mentalnog zlostavljanja kada neko koristi taktike manipulacije i ometanja da bi iskrivio istinu, čineći da njihova žrtva preispituje svoju stvarnost. To se može dogoditi u bilo kojoj vrsti bliskih odnosa, uključujući romantične veze, ali i između članova porodice, prijatelja i saradnika.
“Možda nije toliko vidljivo kao druge vrste zlostavljanja, ali iscrpljivanje kada ste ozračeni može biti jednako štetno”, kaže dr Robin Stern, licencirani psihoanalitičar, suosnivač i direktor Iale centra za emocionalnu inteligenciju. Prema njegovim rečima to je vrsta emocionalne ucene koja se koristi za manipulaciju u odnosu. Najčešće partnerskom. Laganje nekome o tome šta se stvarno događa kratkoročno je štetno.
“Pitate se zašto neko koga volite pokušava da prevari vas može naterati da preispitate vezu i sebe. Ali, zračenje može dugoročno imati strašne posledice, uništavajući samopoštovanje i samopouzdanje žrtve, ili ih zarobivši u nefunkcionalnu vezu”, kaže Stern.
Može imati i šire implikacije. Vremenom se osoba koja se “zrači” postaje uslovljena da veruje tuđoj percepciji više nego svojoj, što dovodi do osećaja bespomoćnosti, moždane magle, nesposobnosti za donošenje odluka, problema sa pamćenjem, depresije i anksioznosti.
Nasilnici uglavnom ne počinju punom snagom, inače bi njihova žrtva odmah otišla, nego počinju polako, što dodaje osećaj zbunjenosti i nestvarnosti koju žrtva doživljava. Oni koji žele da budete “ozračeni” će vas voleti, bombardovati pažnjom i poklonima, kao način da steknu kontrolu i učine da im verujete.
“Jednom kad su u vezi, postoje tri glavne faze kroz koje žrtva prolazi tokom procesa osvetljenja” objašnjava Stern.
Neverovanje
Prvih nekoliko puta kada neko pokuša da promeni vašu stvarnost, verovatno mu nećete verovati i možda ćete mu reći da greši ili je pogrešno razumeo situaciju.
Odbrana
Što vas neko više “zrači”, više počinjete da se ispitujete da li sve ima smisla, ali svejedno ćete pokušati da se odbranite. Pokušaćete da opovrgnete njihove izjave logikom ili da ih urazumite, ali pokušaćete da budete pošteni i to sagledate i sa njihove tačke gledišta.
Depresija
Nakon nekog vremena im poverujete, naročito ako njihove kritike potiču iz straha koji imate. Što više nasilnik može da se oseća nesigurno i da dovodi u pitanje svoju stvarnost, to ćete više verovati njihovim objašnjenjima. Vremenom dolazite do tačke kada vam je samopouzdanje uništeno i više nemate poverenja u sebe.
Krajnji cilj je kontrola odnosa i osobe.
“To je vrsta ispiranja mozga i prinudne kontrole. To može biti toliko suptilno da možda niste ni svesni da se to događa”, objašnjava Stern.
Prvi korak ka ukidanju ovakvog odnosa je mogućnost prepoznavanja kada se to događa, kaže Stern. Možda ćete doći da ga progledate sami, ali mnogim žrtvama potrebna je pomoć porodice, prijatelja, terapeuta da bi razmrsila sve laži i izvrnuta sećanja.
“Često je jedini način da se zaustavi ovakav odnos napuštanje veze. Jednom kada odlučite da odete, to treba da uradite vrlo pažljivo, da ne dođe do fizičkog nasilja, kaže Sarkis navodeći da treba da razgovarate sa svojim voljenima ili terapeutom i napravite plan za bezbedan odlazak. Takođe, morate da budete potpuno bez kontakta, jer će oni pokušati da vas “navuku” obećanjima i poklonima.