Mača čaj dolazi iz iste biljke kao i drugi zeleni čajevi, ali postoji nekoliko ključnih razlika u načinu uzgoja i proizvodnje – i zdravstvenim prednostima.
Mača VS zelenog čaja
Zeleni čaj je jedno od najpopularnijih pića koje se konzumira širom sveta i nije teško razumeti zašto. Nudi jedinstvenu mešavinu stimulacije i opuštanja, sa laganim cvetnim ukusom i sve je poznatiji po potencijalnim zdravstvenim prednostima. Globalno tržište zelenog čaja procenjeno je na 12,8 milijardi dolara 2019. godine, prema izveštaju Fortune Business Insights za 2020. godinu, a predviđa se da će dostići 23,66 milijardi dolara do 2027. godine.
“Mislim da ljudi traže načine za poboljšanje zdravlja i uklanjaje stresa”, kaže Neva Cochran, registrovani dijetetičar i savetnik za komunikacije o ishrani sa sedištem u Dalasu.
Čini se da čaj, posebno zeleni, ima oreol za zdravlje i doživljava se kao piće koje može da pospeši zdravlje i smanji rizik od bolesti. Takođe se posmatra kao napitak koji opušta, bilo da se radi o tradicionalnom engleskom čaju sa sendvičima i slatkišima ili o japanskoj ceremoniji čaja.
Postoji mnogo različitih vrsta zelenog čaja – poreklom iz različitih delova sveta, sakupljenih u različitim fazama rasta i obrađenih različitim tehnikama – svaka sa svojim kvalitetima i čudima. Jedna posebna vrsta, međutim, može se pohvaliti dubljom mistikom od većine: oblik zelenog čaja u prahu iz Japana poznat kao mača čaj koji potiče od iste biljke kao i svi drugi zeleni čajevi, ali postoji nekoliko ključnih razlika u načinu uzgoja i proizvodnje, što rezultira izuzetno jedinstvenim pićem.
Šta je zeleni čaj?
Zeleni čaj, kao i svaki pravi čaj, pravi se od lišća i pupoljaka biljke Camellia sinensis, posebno onih koji nisu prošli procese oksidacije koji se koriste za pravljenje tamnijih oolong i crnih čajeva. Izvorno iz Kine, seme C. sinensis je prvi put doneto u Japan u 8. veku, gde se uporedo sa kineskom razvila i bogata kultura čaja. Sada postoji mnogo vrsta zelenog čaja, koji se prvenstveno i najpoznatiji proizvodi u Kini i Japanu. Iako svi potiču od iste vrste, jedinstvene karakteristike crpe iz razlika kao što su klima u kojoj se uzgajaju ili kako se beru i obrađuju listovi i pupoljci.
Šta je mača?
Opšta ideja koja stoji iza mača čaja takođe je možda potekla iz Kine, a budistički monah Eisai je u 12. vek navodno uveo u Japan. Duboko je utkan u japansku kulturu, postajući centralnim za tradicionalnu japansku ceremoniju čaja. Postoji nekoliko važnih faktora koji razlikuju maču od ostalih zelenih čajeva: kako se uzgajaju biljke, kako se obrađuje lišće i kako se pravi sam čaj. Čajni grmovi za mača čaj uzgajaju se u delimičnoj senci, što podstiče lišće da proizvode više hlorofila kao odgovor na niži nivo sunčeve svetlosti. Ovo ostavlja listove tamnije zelenim, povećava koncentraciju nekih hranljivih sastojaka i blago menja ukus.
Mladi listovi se ručno beru nakon što rastu samo nekoliko nedelja, nakon čega se uparuju, uklanjaju stabljike, suše i melju u prah. Zatim se ovaj fini, zeleni prah umeša sa vodom kako bi se napravio mača čaj. Dok je većina čajeva infuzija, u kojoj se lišće čaja uklanja nakon natapanja u vrućoj vodi, ovaj čaj se pomeša sa vodom da bi se dobila suspenzija. Listovi ne samo da sadrže više hlorofila i antioksidanata, već se obično konzumiraju sa pićem, za razliku od infuzije. Postoje različite vrste čaja, tj biljke od koje se pravi čaj u zavisnosti od doba godine kada se bere. Najkvalitetnija mača, koja se ponekad naziva i ceremonijalna sorta, bere se u proleće.
Zdravstvene prednosti zelenog čaja
Zeleni čaj se koristi u medicinske svrhe u Kini i Japanu hiljadama godina, a istraživanja ukazuju na neke potencijalno velike zdravstvene beneficije, mada sa različitim nivoima sigurnosti. Kofein u zelenom čaju nudi budnost, a istraživanja su takođe povezala kofein sa drugim korisnim efektima, uključujući studiju u časopisu Nutrition Bulletin koja je pronašla poboljšanje raspoloženja, pažnje, vremena reakcije i pamćenja. Zeleni čaj je takođe bogat bogatstvom različitih biljnih mikroelemenata poznatih kao polifenoli, posebno flavanoli, flavandioli, flavonoidi i fenolne kiseline, koji mogu činiti i do 30 procenata suve težine, prema studiji u časopisu Chinese Medicine. Većina polifenola zelenog čaja su flavonoli, poznatiji kao katehini, koji se u većoj količini nalaze u zelenom čaju nego u crnom ili oolongu.
Studije na životinjskim modelima sugerišu da katehini zelenog čaja mogu pružiti određenu zaštitu od raka, bolesti srca, oštećenje jetre i neurološke probleme, ali manje je jasnih dokaza kod ljudi.
“Iako su rađene mnoge studije o zelenom čaju i njegovim ekstraktima”, objašnjavaju iz Nacionalnog centra za komplementarno i integrativno zdravlje, “još se ne mogu doneti konačni zaključci o tome da li je zeleni čaj koristan za većinu svrha u koje se koristi“.
Zdravstvene prednosti mače
Kakve god koristi bismo mogli imati od polifenola u tradicionalnom zelenom čaju, čini se da mača nudi više. U zelenom čaju ima nekoliko katehina, objašnjava Shaina Komar, registrovani dijetetičar koji radi sa Vellness centrom za rak u bolnici u Pijemontu u Atlanti, ali najzastupljeniji je EGCG. Koncentracija EGCG koja se dobija iz mača matrice je 137 puta veća od EGCG koja se dobija iz pijenja zelenog čaja China Green Tea Tips, prema široko citiranoj studiji u Journal of Chromatographi A. Takođe je najmanje tri puta veća od najveće poznate vrednost za ostale zelene čajeve.
Izvor: Zdravaiprava