Pauza za kafu je ukusan i visoko motivacioni ritual. Ali, da li zaista morate svaki put da operete šolju za kafu posle korišćenja? Evo šta treba da znate na ovu temu.
Voleli ili ne da perete sudove misao da ostavite šolju posle kafe i ne operete je nešto što svima pada napamet. Adam Possner, iz kompanije Rockville Concierge Doctors, kaže da ako pijete crnu kafu – bez mleka i bez šećera – onda nema mnogo toga za “preživljavanje bakterija” posebno ako ostavite šolju da se osuši između korišćenja. Tako da je prema njegovom mišljenju sasvim prihvatljivo da ne morate da operete šolju svaki put.
Ipak, ovo je najbolje da usvojite kao praksu ako ste u svojoj kući. Kancelarija nosi drugačije rizike kada je pranje u pitanju.
Koji su potencijalni rizici?
Govoreći o kancelariji, istraživanje Univerziteta u Arizoni sugeriše da kada ostavite šolju u zajedničkoj kuhinji (za koju mislimo da je ono što imate u kancelariji), rizikujete da vaša šolja “pokupi” puno neželjenih bakterija. I ne samo zato što vaše kolege mogu vašu šolju za kafu da zamene sa svojom.
“Ne perete šolju kafe danima, dok je neprestano ponovo upotrebljavate, nije baš higijenski i mogli biste da se razbolite od nje, na primer zbog prevelike izloženosti plesni”,kaže lekar za integrativnu medicinu iz Atlante Bindiia Gandhi.
A specijalista za zarazne bolesti, Aileen M. Marti, ističe da su bakterije, virusi i gljivice svuda.
“Plutaju u vazduhu i mogu sleteti u vašu šolju između vremena kada je koristite”, kaže dr Marti koji navodi da je sasvim drugačiji stav kada pijete kafu sa mlekom ili umačete keks ili čokoladu u kafu.Onda zapravo stvarate savršeno okruženje za procvat mikrobiološkog života.
Suština
Možete se izvući ako ne perete šolju kafe između različitih upotreba ako je pijete čistu crnu kafu. Ali, samo ako kafu pijete sami u svojoj kuhinji, bez mleka, bez šećera.
Izvor: Zdravaiprava