Simptomi alergije na polen mogu biti veoma neprijatni, a propisani lekovi izazivaju brojne nuspojave. Jedna od biljaka koja nam u ovom periodu alergija zadaje najviše problema svakako je ambrozija. Postoje, srećom, prirodna rešenja koja umanjuju tegobe, a sok od pet sastojaka, čiji recept vam otkrivamo, sigurno će ublažiti simptome alergije na ambroziju.
Zrna polena ambrozije mogu izazvati kijanje, crvenilo očiju, otežano disanje i poremetiti celu sluznicu disajnih puteva. Ako želite da se rešite ovih neprijatnih simptoma na prirodan način i istovremeno ojačate organizam, probajte ukusan sok. On će pomoći da ublaže simptome zahvaljujući sastojcima koji imaju protivupalno dejstvo, otvaraju disajne puteve i normalizuju rad sluznica.
Kako se pravi sok koji ublažava simptome alergije
Potrebno je
– 1 veća šargarepa
– 1 jabuka
– 1/4 ananasa (svežeg ili 2 komada iz konzerve)
– parče celera
– pola cvekle
Priprema
Voće i povrće temeljnto operite i isecite na komade. Sastojke stavite u sokovnik, izblendirajte, pa sok prebacite u staklenu teglu. Sok možete piti na prazan želudac ili između obroka. Videćete, već posle nekoliko dana simptomi alergije na ambroziju će se smanjiti.
Ambrozija, najjači alergen
Cvetna sezona ambrozije ne posustaje i trajaće sve do kraja oktobra, a dovoljan je samo blagi povetarac da raznese njen polen. Polen ambrozije je sitan i lagan, a jedna biljka u toku 24 sata može da proizvede do 2,5 milijarde zrna. Alergijske reakcije može da izazove i minimalna količina od samo osam zrna po kubnom metru vazduha. Ambrozija se poslednjih decenija od biljke zastupljene oko sredozemnog bazena zbog klimatskih promena proširila sve do severa Evrope. Zbog toga se populacija ambrozije veoma uvećala, što je povećalo i količinu emisije njenih alergena. Osim toga, zbog promene započinjanja i završavanja pojedinih godišnjih doba, ambrozija sve ranije počinje da cveta i sve kasnije prestaje, što takođe povećava količinu i trajanje polena u vazduhu nad celom Evropom.
Kako se zaštititi od ambrozije
* Ako ste u mogućnosti ne izlazite napolje u prepodnevnim satima
* Držite prozore zatvorenim u prepodnevnim satima kada je koncetracija polena najveća
* Bilo kakvu fizičku aktivnost upražnjavajte tek popodne ili uveče, a najbolje posle kiše kada je koncetracija polena vrlo niska
* Tuširajte se više puta dnevno i menjajte odeću kako biste otklonili polen
* Često usisavajte i čistite prostorije u kojima boravite
* Ne sušite veš napolju
* Ako radite napolju, koristite zaštitnu opremu
Izvor: Zdravaiprava