Više ne iznenađuje činjenica da deca sve više vremena provode za računarom, televizorom i mobilnim telefonom ili u krevetu. Prema podacima za Srbiju iz 2017. godine, 60% dece od 3,000 pregledanih između 5 i 16 godina ima loše držanje. Zdravstveni problemi koji se javljaju uključuju kifozu, lordozu i skoliozu.
Ponekad je razlog što odrastaju u zgradi u krcatom gradu i jednostavno nemaju toliko prilika da se igraju napolju sa vršnjacima. Ponekad roditelji nemaju vremena da posvete dovoljno pažnje deci i lakše im je da ih ostave da se igraju za računarom. Štagod bio razlog, bitno je da roditelji reaguju na vreme i preduzmu mere koje će pomoći deci da poboljšaju držanje i izbegnu deformitete pre nego što prouzrokuju veće probleme.
Šta je pravilno držanje?
Za početak, trebalo bi definisati pravilno držanje. Držanje tela ili postura je položaj u kojem čovek drži svoje telo i udove, bilo da stoji, leži ili sedi. Dobro držanje je kada su kosti i zglobovi u liniji koja dozvoljava mišićima da se pravilno koriste. S tim u vidu, naše uši, ramena, kukovi, kolena i članci moraju biti u pravoj vertikalnoj liniji. Normalno je da kičma ima tri krivine ali one moraju biti na pravim mestima dok ligamenti koji je drže zajedno ne smeju biti naglašeni. Pravilno držanje nam omogućava da obavljamo sve obaveze bez problema i bolova, ali takođe doprinosi našem samopouzdanju i izgledu.
Kako prepoznati pravilno držanje?
Trebalo bi da roditelji znaju kako da prepoznaju pravilno držanje kako bi mogli reagovati na vreme. Postura se može proceniti kada dete stoji, sedi i kreće se. Ukoliko se primeti loše držanje, bilo da je u formi pogrbljenih ramena ili nekih anomalija kičme, bitno je konsultovati se sa lekarom. Međutim, kako roditelji ne znaju uvek da procene da li je došlo do pogoršanja u držanju, izuzetno je važno da dete ide na redovne sistematske preglede gde doktori imaju priliku da procene stanje i otkriju urođene i stečene anomalije.
Kako dolazi do nepravilnog držanja?
S obzirom na to da se sve veći broj dece suočava sa deformitetima kičme kao što su kifoza i skolioza, neophodno je znati šta dovodi do toga. Pre svega, fizička neaktivnost i preterano sedenje su među najvećim krivcima. Uz to, nepravilan položaj tokom spavanja kao i loše držanje kada se sedi za računarom i savijena glava prema grudnom košu kada se koristi mobilni telefon ili tablet svi mogu dovesti do deformiteta kičme.
Šta roditelji mogu uraditi da na vreme spreče probleme?
Kako do lošeg držanja može doći već tokom prve i druge godine života a ne tek u pubertetu kao što se često pogrešno misli, roditelji treba na vreme da podstiču zdrave navike koje će pomoći pravilnom razvitku kičme. Na primer, od malih nogu je potrebno fokusirati se na razvijanje motorike pošto intenzivan rast tokom prve dve godine života može dovesti do lošeg držanja. Takođe je neophodno obratiti pažnju na ovaj problem oko sedme godine, kada se kreće u školu. Od sedenja na tvrdim drvenim stolicama u školi do nošenja teškog ranca koji ima sve od knjiga do patika za fizičko vaspitanje, treba obratiti pažnju na više stvari. Kako nemamo uticaj na školsku opremu, stolica u kojoj će dete učiti kod kuće mora biti kvalitetna dok bi ranac trebalo da ima anatomski oblik.
Zatim, ne smeju se zanemariti sport i vežbe. Fizička aktivnost ima raznih dobrih strana a dobro držanje je samo jedna od njih. Osim fizičkog vaspitanja, deci je potrebna još neka aktivnost koja će pomoći njihovoj kičmi pa bi roditelji mogli da popričaju sa decom da vide šta ih interesuje i upišu ih na neki sport, recimo plivanje ili nešto sa loptom. Takođe su važne vežbe za jačanje mišića oko kičme koji joj pomažu da stoji u pravilnom položaju. Na primer, popularna je metoda Schroth koja omogućava ubrzanu korekciju različitih deformiteta koji su se već javili kako kod dece tako i kod odraslih.
Ravna stopala se takođe jako često javljaju kao uzrok nepravilnog držanja. Kako bi se pravilno razvila stopala dece, potrebno je dozvoliti im da šetaju bosa, bilo da je u stanu ili prirodi.
Koje su moguće greške u ranom uzrastu?
Koliko god se trudili, uvek je moguće da će roditelji napraviti neku grešku što se tiče razvoja dece. Svako se razvija svojim tempom i ne treba prinudno stavljati bebe u neprirodne položaje. Kako su prve dve godine ključne, roditelji ne treba da forsiraju bebu da stoji ili sedi ako još nije spremna. Treba im dati dovoljno prostora na podu i nabaviti adekvatne igračke koje će pomoći njihovom razvoju. S druge strane, dubak i hodalica nisu preporučeni kako ne bi podsticali decu da stoje na prstima i imaju nepravilan oslonac, što može dovesti do deformiteta stopala.
Koje su posledice nepravilnog držanja?
Osim svih problema sa kičmom koji se javljaju usled nepravilnog držanja, vremenom može doći i do drugih problema kao što su visok krvni pritisak, gojaznost, kardiovaskularni problemi i psihološki problemi. Kako bi se ovo izbeglo, najbolje je sprečiti deformitete kičme kao i reagovati čim se neki problem primeti. Roditelji uvek žele najbolje za svoju decu pa stoga ne smeju dozvoliti sebi da previde ovaj bitan elemenat njihovog zdravlja.
Autor: Srbijanka Stanković