Da li se sintagma „biološki sat” odnosi i na muškarce i na žene? Često čujemo ovu konstrukciju koja se odnosi pre svega na žensku populaciju. Ona se odnosi na opadanje moći reproduktivnog sistema tokom vremena. Naravno da se odnosi i na muškarce, a zašto je samo ženski “na udaru”? Pokušaćemo da odgovorimo.
Biološki sat kod žena
Hteli to da priznamo ili ne, žene su nosioci reproduktivnog procesa. To i jeste jedan od glavnih razloga zašto im se s vremena na vreme u našem društvu spočitava da im „vreme prolazi” i da ako ne požure, nikada neće postati majke.
Iako je lako složiti se da je i samo pitanje o majčinstvu nepristojno, nažalost, na našim prostorima je veoma je često. Dok traže partnera, žene imaju veliki pritisak od okoline zbog biološkog sata. Kako se to čuju otkucaji i ima li uporišta u toj teoriji? Krenimo od glavnog.
Jajne ćelije
Svaka se devojčica rađa sa ogromnim brojem jajnih ćelija, i do 2 miliona. Brojka je individualna i varira. One miruju u telu devojčice sve do puberteta, odnosno prve menstruacije. Iako miruju, broj jajnih ćelija opada i u tom trenutku se uzima srednja vrednost oko 300 hiljada. Ipak, nisu sve jajne ćelije sposobne za oplodnju. Neke od njih su slabije i telo ih apsorbuje jer su neodgovarajuće. Taj proces se dešava godinama.
To znači da od menstruacije do menopauze, žena ima otprilike 300 do 500 jajnih ćelija koje će sazreti i koje će moći da se oplode.
Trudnoća i termin porođaja
Prilikom ovulacije više pd 1000 jajnih ćelija kreće u trku da sazri, ali samo jedna uspeva. Ostale bivaju odbačene i telo ih uklanja. Jajna ćelija se u jajovodu sreće sa spermatozoidima. Ako dođe do oplođenja, počinje trudnoća.
Od tog trenutka računamo termin kada će se beba roditi, a za to postoji nekoliko načina. Najlakše je ako znate termin ovulacije i na to dodate 266 dana.
Ukoliko u jajovodima nije došlo do oplođenja, jajna ćelija propada i za nekoliko dana počinje sledeća menstruacija. Kako godine prolaze, logično je da je jajnih ćelija koje mogu da se oplode sve manje i manje. To je nepobitna činjenica koja pripada prirodnom sledu događaja.
Vrhunac plodnosti žene
Kažu da je žena najplodnija oko 25. godine. To znači da je broj zdravih jajnih ćelija još uvek na zavidnom nivou. Kako se broj godina povećava, šanse za začećem svakog meseca su sve manje. Naime, žena je i dalje plodna, ali se produžuje vreme potrebno za začeće.
Neće svakog meseca jajna ćelija biti dovoljno dobra za oplodnju, ali svakako da će se pojaviti ona koja to može. Ipak, nešto drugo ovde može biti dodatni problem. To su bolesti koje nekvalitetne jajne ćelije mogu doneti sa sobom, pre svega one koje se tiču anomalija i spontanog pobačaja.
Žena biva reproduktivno sposobna negde oko 20. godine, a sredina i kraj dvadesetih smatraju se najpovoljnijim za rađanje, barem u reproduktivnom smislu. Vremena su takva da se promenilo to kada žena biva i psihički spremna da bude majka. Prvenstveno se zbog karijere sve više žena odlučuje za majčinstvo u kasnijim godinama.
Novo doba kaže da je do 35. nova granica zdravog i neproblematičnog rađanja, a da od 37. godine kvalitet jajnih ćelija počinje značajno da opada. Već posle 40. šanse za prirodno začeće su nešto veće od 5%.
Za veštačku oplodnju, pak, stručnjaci kažu da su najbolje godine od 35. do 42.
Provera plodnosti
Nijedna žena ne bi trebalo da zazire od ginekoloških pregleda. Neki od njih mogu otkriti i probleme sa začećem. Ipak, da biste sa više sigurnosti utvrdili činjenice o svom reproduktivnom zdravlju, preporuka je da se od 27. pa nadalje jednom godišnje proveravaju polni hormoni i hormoni štitne žlezde.
Naravno, moguće je laparoskopski uraditi i proveru prohodnosti jajovoda. Iz različitih razloga, moguće je da put kojim jajna ćelija prolazi zapravo nije dovoljno prohodan i da tu treba obaviti takozvano „pročišćavanje kanala”.
Izraz „otkucavanje biološkog sata” koji može zvučati i uvredljivo, zapravo se tiče opadanja broja tih plodnih ćelija, spremnih za sazrevanje. Ipak, to ne znači da se bilo ko treba interesovati osim vas za tako nešto, to spada u sferu intime.
Muškarcima se ipak ne postavlja tako često pitanje o njihovoj biološkom satu. Da li i on otkucava?
Biološki sat kod muškaraca
Uvreženo je mišljenje u patrijarhalnom društvu da je muškarac potentan i plodan sve do maltene duboke starosti. Misli se da njemu vreme ne remeti bilo kakvu situaciju, te da mu ide u prilog. Da li je sve tako?
Muške polne ćelije
Muškarci polne ćelije stvaraju od puberteta. One se zaista proizvode sve dok muškarac ne zađe u pozne godine. Ipak, one su sa godinama sve manje brojne i manje pokretljive. Novoustaljeni termin za prestanak plodnosti kod muškarca zove se andropauza.
Ona uglavnom nastupa ako se pojavi neka bolest testisa. U suprotnom, sve dok ima živih spermatozoida u ejakulatu, muškarac je barem teoretski plodan. Ipak, čak i sa mnogo mlađom partnerkom, ukoliko njegove polne ćelije ne poseduju dovoljan kvalitet, neće se odmah desiti trudnoća. Postoji i ovde mogućnost problema sa začećem.
To znači da su muškarci u teoriji ponekad plodni celog života, ali u nedovoljnoj i neodgovarajućoj meri.
Vrhunac plodnosti kod muškarca
Ono što je teoretski izvesno, to je da je plodnost kod muškarca, ukoliko nema problema, na vrhuncu do 40. godine. Posle toga, značajan pad kvaliteta spermatozoida uočava se posle 70. godine.
Problemi koji kod muškaraca mogu izazvati smanjenu aktivnost spermatozoida jesu hormonski poremećaji, infekcije, kao i autoimune bolesti. Razni lekovi mogu uticati na ovo, kao i razni tretmani, na primer hemioterapija, zračenje, neki antibiotici i citostatici.
Konzumacija duvana, alkohola i druga dovodi do oštećenja ćelijskih funkcija u čitavom organizmu, pa i kada su u pitanju polne ćelije. Izlaganje testisa visokoj temperaturi, kao i debljina zbog koje su testisi konstantno zagrejani, takođe u mnogome doprinosi oslabljenoj funkciji semene tečnosti. U problemu su muškarci koji rade na zagrejanim mestima, kao što su rudnici, ali i oni koji, recimo, često provode vreme sa laptopom u krilu.
Stres doprinosi neplodnosti
Jedan od najvećih neprijatelja, muške i ženske plodnosti, jeste stres. Što smo u ozbiljnijim godinama, razina stresa je veća. Doživljavamo stres na poslu, kod kuće, prilikom društvenih odnosa… Paradoksalno, stres čini naše polne ćelije nemoćnijima, a ponekad se dešava da smo pos stresom baš zato što u reproduktivnom smislu ne uspevamo da ostvarimo ciljeve.
To je začarani krug iz koga je veoma teško izaći. Preporuka svim parovima koji se bore sa neplodnošču da pokušaju da se obrate psihoterapeutu ili nekom stručnom licu za bilo kakav savet i potporu. To će pomoći da se savladaju sve prepreke.
Biološki sat kao zastrašivanje
Biološki sat je predstavlja prirodni proces starenja i podjednako „otkucava” ženama i muškarcima. Žene su ipak stigmatizovanije i više se njima nameće krivica kada se nisu ranije ostvarile kao majke, nego muškarcima.
Iako se starenje ne može zaustaviti, zdravim načinom života se može očuvati veći broj zdravih polnih ćelija zahvaljujući kojima se može ostvariti potomstvo.
Koliko god sredina bila neprijatna prema vama, sami kreirate svoju budućnost i sa partnerom planirate sledeće korake. Bitno je biti informisan o svemu i redovno ići na kontrolne preglede, kako bi se situacija držala pod kontrolom, dok željena trudnoća ne dođe.
Autor: Srbijanka Stanković